Foto: Jamshid Jamshidi

Märsta vill vända trenden

Märsta IK har haft en tung höst och är i behov av ett trendskifte för att vara med i toppen sista omgångarna: - ”Jacke” kommer tillbaka så vi kan mönstra ordinarie försvarslinje, säger tränaren Michael Broberg.

Under hösten har Märsta IK bara besegrat Viksjö och Täby samt inkasserat nederlag mot Sundbyberg, Karlberg och Österåker. Att bara plocka en poäng på två matcher mot bottenlagen Österåker och Bele Barkarby var en missräkning men den senaste kvarten från 2-2 mötet mot Bele är något som tränare Michael Broberg ville ta med sig förra veckan. MIK plockande in 2-0 till 2-2. Till matchen på lördag mot FOC Farsta är Jakob ”Jacke” Gustafsson tillbaka, sakans gör dock Victor Levén som är på semester då pappa fyller år. Andreas Munter saknades senast på grund av avstängning och uppges nu vara skadad.
– Det är upp till spelarna nu att klämma fram lite jävlaranamma och slits lite på planen. Sist mot Bele hade vi många målchanser. Med bättre skärpa i avsluten eller sistapasset så blir det roligare att spela fotboll, säger Broberg.

Farsta pressade ettan
FOC Farsta är sexa i tabellen och kan vi seger blanda sig in i kvalplatsen till tvåan. Det blev 1-4 för Farsta mot Täby förra veckan men man visade mot Sundbyberg (1-1) att man kan pressa även topplag.
– Vi ligger ändå i topp trots att höstens spel inte har varit bra, konstaterar Broberg.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening