Märsta IK spelar massvis med derbyn nästa år. Foto: Jamshid Jamshidi/Arkiv
Nästa år blir det också ett seniorlag i Division 5 DamFoto: Insändarbild/Märsta IK

Många derbyn i trean för MIK

Serieförslaget till Division 3 har nu landat och det blir många upplandsderbyn i serien.

Märsta IK som var nära att knipa en kvalplats upp till tvåan trots en medioker höst får nästa år möta fyra upplandslag i Division 3 Östra Svealand. Det blir derbyn mot Riala, Enköping, Upsala IF och IF VP. Lag som MIK nyligen mötte i fyran men nu är i samma serie. Utöver det ska MIK få med sig fem lag från Stockholm i serien samt Sala FF och Juventus från Västerås. Det troliga är att Vallentuna, Täby, Enebyberg, Kista och Ekerö hamnar i Division 3 Östra Svealand.

Startar även damlag
Märsta IK meddelar samtidigt att man nästa år kommer att ha lag i flertal serier, MIK2 i Division 6 samt att Juniorlaget har fått plats i U19. Man har också startat upp ett lag till Division 5 Dam.
Det känns som ett steg i rätt riktning att satsa på våra tjejer och erbjuda match och spelmiljö för alla! Vi är idag en trupp på 30 och vill gärna bli fler.
– Vi kommer att ha några öppna träningar under hösten där vi hoppas kunna träffa lite nya spelare och då presentera ledarstab och våra tankar, säger Joakim Folmer-Hansen på Märsta IK Dam/Junior i ett mail till märsta.nu

Fotnot: MIK Herr har ännu inte gjort klart med en A-lagstränare

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Flest hole-in-ones hos Arlandastad GK

golf Under 2024 registrerades sex hole-in-ones på Arlandastad Golfklubb och en på Sigtuna Golfklubb, enligt statistik från Svenska Golfförbundet som sammanställts av Betting.se.

division 4

Fjärde raka segern för Märsta IK

Fotboll Märsta IK fortsätter sin starka formkurva i division 4. I helgens möte med Sunnersta 2 kom lagets fjärde raka seger efter 2–1 hemma på Midgårdsvallen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening