Vikingarännet ser ut att bli av i februariFoto: Pressbild

Det ser ljust ut för Vikingarännet

Det ser ljust ut för Vikingarännet och arrangören Friluftsfrämjandet meddelar att datumet för 2016 års lopp blir 14:e februari.

Två vintrar i rad har Vikingarännet in och Sigtuna gick miste om sedvanliga folkfesten förbi fjärden. Men 14:e februari ska det köras ett ränn om det inte sker nått markant. Enligt ett pressmeddelande från arrangören så är förutsättningarna för ett lopp redan goda då det börjat frysa till längs bien 80 km långa banan. Halvrännet och Tjejrännet startar i sedvanlig ordning i Sigtuna och är 35 km långa. Vart målgången sker är ännu inte klart utan bestäms när det närmar sig lopp. De åtta kommunerna som medverkar i rännet har åtagit sig att plita banan och 300 funktionär från arrangerande föreningar kommer att vara med för att göra det till en fin tävling.

Vikingaby i Sigtunafjärden
Evenemanget lockar åkare från hela världen, inte bara Stockholm och övriga Sverige. I Sigtuna har det varit Vikingafest i samband med att åkarna svischat förbi.
– Intresset för att delta i Vikingarännet är mycket stort, efter två milda vintrar då vi tyvärr inte har kunnat genomföra loppet, kommenterar Vikingarännets generalsekreterare Anders Tysk.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.