Lisa Engström från Sigtuna rider i ScandinaviumFoto: Roland Thunholm

Lisa fyra i Göteborg

Lisa Engström som i veckan red Morgondagens Vinnare i Scandinavium nådde en fjärdeplats och fick rida ärevarv.

Lisa tävlade i 1.30m och gick vidare till final efter första dagens hoppning. Där red hon sedermera in som fyra och fick rida ärevarv. För Lisa väntar nu nya äventyr i den första internationella tävlingen i Italien senare i år. Bara 16 ryttare hade kvalat in till tävlingen som gick i samband med Göteborg Horse show.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.