Sigtuna Drill var iväg en sista tävling innan SM och man i klassen Duett-senior kom Linette Wennersten och Jenni Alm över kvalpoängen till SM.
Sedan tidigare är Alexandra Lindskoog klar för SM och räknas dessutom till en av favoriterna om sm-titeln i solo-klassen. Alexandra har tidigare tävlat i Team Bjuv men vill nu köra eget race. Hon kom nu trea i tävlingen medan Jenni Alm slutade på plats 13 av 19 startande. I duettklassen kom Jenni tillsammans med Linette Wennersten femma av åtta startande och nådde slutpoängen 22,0 vilket är över kvalgränsen till SM. De behöver göra ytterligare en tävling med över 20,0 som är kvalgränsen för att få starta i SM och får chanser i Åtvidaberg och Trelleborg. SM går sedan i maj i Borås.
Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.
Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.
kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.
Handboll Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
kampsport Kim Taekwondo tog flera medaljer när Svenska Cupen 3 för eliten och Champion President för nybörjare avgjordes i Jönköping i helgen. Totalt blev det två guld, ett silver och två brons för elitlaget samt ytterligare tre medaljer i nybörjarklassen.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.