Izabella Källstrand och Lilja Östervall Lyngbrant i BelgienFoto: Insändarbild/Kim Taekwondo
Lilja och Izabella tävlade i Belgien
Lilja Östervall Lyngbrant och Izabella Källstrand medverkade på Dutch Open där deltagare från över 60 länder var med.
Konkurrensen är stenhård på Dutch Open med över 60 länder representerade. Kim Taekwondo skickade dit Izabella Källstrand och Lilja Östervall Lyngbrant som båda representerar Sverige. Izabella Källstrand nådde semifinal trots nya viktklassen 55 kg efter seger mot flera topprankade motståndare. Väl där ställdes hon mot en större tyska: – Matchen slutade 40-20. Tyskan gick sen hela vägen och tog guldet. Ett starkt resultat av Izabella som tog årets första medalj på årets första tävling vilket bådar gott, berättar headcoch Jens Lundin på Kim Taekwondo.
Även Östervall Lyngbrant gick in i en ny viktklass, 51 kilo istället för 47, och inledde med seger mot Tyskland. Därefter väntade en kamp mot svenske kollegan Tindra Andersson, en motståndare Lilja besegrade förra veckan med klara 17-4. Det bjöds på en match om titeln bäst i Sverige men det var Andersson som hade nerverna i styr och vann med 12-6. En missräkning enligt Jens Lundin: – Nu ser vi fram emot nästa helg och Belgium Open G1 som tillhör en av de fem största tävlingarna och chans till revansch och nya medaljer.
Fotboll Haris Curovac från Märsta blir ny förbundschef för Upplands Fotbollförbund. Han tillträder tjänsten den 15 juni: - Jag är väldigt stolt och hedrad över att få ta över uppdraget att leda förbundet, säger Haris i ett uttalande.
kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.
Handboll Skånela förlorade hemmamatchen mot Drott i damallsvenskan. Gästerna vann till slut med 29–26 efter att ha haft ledningen större delen av matchen.
kampsport Kim Taekwondo deltog i helgen i Bulgaria Open i Sofia. Tävlingen samlade omkring 1 500 deltagare från hela världen som gjorde upp om globala rankingpoäng.
Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.
Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.
Ridning Sigtunabygdens ryttarförening arrangerade disco i ridhuset på Sigtuna ridskola under fredagskvällen den 27 februari. Totalt deltog 65 barn, ungdomar och ledare. Den yngsta deltagaren var två år.
skidor På söndag avgörs det 102:a Vasaloppet. Inför årets lopp är tio åkare från klubbar i Sigtuna kommun anmälda, enligt en sammanställning som Newsworthy gjort av samtliga resultat sedan 1991.
Handboll Skånela IF och herrlagets huvudtränare Tim Lindqvist har enats om en kontraktsförlängning över nästa säsong. Beslutet innebär fortsatt kontinuitet på tränarsidan i herrlaget.
Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.