Daniel Stockfors intar Rosershallen igen. Foto: Pressbild/Jim Löthman
Konkurrensen hårdnar i RIK med Stockfors i laget
Rosersbergs IK var tydligen inge nöjda med att landa Daniel Schmidt, på fredagen meddelande klubbledningen att Daniel Stockfors vänder hem efter en sejour i Storvreta.
På söndag möter RIK Tyresö borta, Daniel Stockfors som plockats tillbaka från Storvreta kommer dock inte att vara med då han dras med lite skador. Daniel är trots sin unga ålder meriterad i sammanhangen. Efter säsongen i ettan valde han att testa i en av världens främsta innebandylag, Storvreta. Detta efter 24 poäng på 21 matcher som center. – En spelare som har enorma krav på sig själv, ibland för höga. Han besitter ett härligt innebandykunnande och har en fantastisk arbetskapacitet. Daniel älskar att träna och är förmodligen seriens starkaste spelare. Jag är jätteglad att ha honom ombord igen då han alltid ger allt och sprider både glädje & kärlek i laget, skriver sportchefen Fredrik Raschke i mail till märsta.nu
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.