Foto: Jamshid Jamshidi/arkiv

Klart med MIK:s motståndare

Märsta IK har fått klart med sina motståndare för 2016 i samband med att Svenska Fotbollförbundets Representantskap fastställt serierna den gångna helgen.

Märsta IK kommer att få möta fem nykomlingar i Division 3 Östra Svealand, fyra som flyttats upp från fyran och ett lag från tvåan. Fyra av motståndarna är uppländska kollegor, sex av lagen är från Stockholm och det blir även en resa till Västerås för möte med Juventus. Det är en behaglig serie ur reseperspektiv då Juventus, Riala och Lidingö blir de längsta resorna.

Serierna i Upplands distrikt fastställs i samband med Upplands representantskapsmöte ikväll 2:a december. märsta.nu har tidigare skrivit om hur serieförslagen ser ut.

Så gick det för bygdens lag på Gothia Cup

Fotboll Flera lokala lag har representerat Sigtuna kommun i årets Gothia Cup – världens största ungdomsturnering i fotboll – med blandade resultat men stort engagemang och internationella möten.

Jannis ger barn och unga gratis sommarläger

Fotboll Denna vecka samlas över 30 barn på Prästängarna i Sigtuna för att delta i "Hristocademy" – ett kostnadsfritt sommarläger med fokus på fotboll. Bakom initiativet står Jannis Hristofilopoulos, som även är tränare i Sigtuna IF och Skånela IF pojkar födda 2012.

Tufft motstånd för Skånela i Svenska Cupen

Handboll Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.

sommar i sigtuna kommun

Cricket samlar unga och vuxna

Sport Under lördagseftermiddagen samlades ett trettiotal ungdomar och vuxna i Märsta för att spela cricket – en sport som snabbt vinner mark även i Sverige.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening