Kim Kulich flyttar hem efter fem år i VäxjöFoto: Pressbild

Kim flyttar hem

Kim Kulich flyttar hem från Växjö och har valt spel i Rosersbergs IK den kommande säsongen: - Jag har haft kontakt med Rosers i snart två år och känt att det är något kul på gång i föreningen samtidigt som jag har fått fatta beslut i lugn och ro, säger Kim i ett pressmeddelande från Rosersbergs IK.

RIK fortsätter leverera meriterade nyförvärv på löpande band; Victor Levén, Linus Jämtdal. Joakim Gustavsson och nu Kim Kulich som vaktade målet i Superligan med Växjö de fem senaste åren. Ett lag han var med och tog upp i Superligan för tre år sedan. Kim är fostrad i Arlanda IBK men lämnade för Årsta IBK 2008 innan han hamnade i Växjö där han anses vara en stor bidragande orsak till föreningens framgångar. Under två års tid har Kim dock haft kontakt med Rosersberg och nu passade det bra att göra slag i saken. Han säger i ett pressmeddelande att det ska bli kul att komma hem då han har flera av sina bästa vänner i laget, familjen är också en stor faktor då han saknat dem efter fem år i exil.

En stor spelare
Pressen på Rosersberg minskar inte i och med denna värvning, allt annat än ett direkt avancemang upp till ettan vore en missräkning. Inte nog med att man landar superligaspelare, det är spelare som fortfarande skulle hålla tröjor i ligan om de själva ville. Sportchefen Fredrik Raschke hyllar sitt nyförvärv som han anser vara en fantastisk värvning och en stor målvakt både fysiskt, i kassen och att han är ett föredöme.
– Vi får in en jättebra innebandyspelare men vi får också en underbar människa till gruppen. Ödmjuk, rak och professionell är nog hur jag skulle vilja beskriva hur dialogen med Kim varit och det är egenskaper jag uppskattar och värdesätter, säger Raschke.

Skånela IF P14 klara för steg 3A i USM

Handboll Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.

EXTRA

Kim Taekwondo tog tre SM-guld i Linköping

kampsport SM i taekwondo avgjordes i går i Linköping och Kim Taekwondo deltog med sex tävlande. Klubben tog totalt tre guld och två brons i årets sista rankingtävling inför landslagssäsongen 2026.

damallsvenskan

Skånela föll hemma mot Ystad

Handboll Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.

SM i BMX avgörs i Märsta 2026

Cykel Svenska Cykelförbundet har beslutat att SM i BMX 2026 ska arrangeras i Märsta. Beslutet togs i samband med ett omfattande styrelsemöte där flera nationella mästerskap för kommande år fördelades.

Fyra judoutövare från kommunen tog medaljer på RM

kampsport Fyra judoutövare från Sigtuna kommun tog medaljer vid årets Riksmästerskap. Ariel Drottgren, Chinzorig Odkhuu och Lina Ejestrand deltog i mixlaget, som gjorde en stark insats och tog silver, efter att ha följt upp förra årets guld.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.