Sigtunadomaren Jonas Eriksson och förre märstabon Daniel Wärnmark kommer att döma England-Frankrike ikväll: - Det är en ära att döma alla landskamper, men att finnas med just på den här matchen, på Wembley i London efter fredagens tragiska händelser i Paris blir något väldigt speciellt för mig och mitt team. Fotbollen betyder mycket i denna stund och vi känner oss privilegierade att få vara del av matchen, säger Jonas Eriksson, i ett pressmeddelande från Svenska Fotbollförbundet.
Efter attackerna mot den franska befolkningen och utanför arenan St Denis i fredags kommer det bli en speciell match för det franska landslaget ikväll då man möter England. England ska hedra offren genom att sjunga med i den franska nationalsången. Jonas Eriksson från Sigtuna och förre märstbon Daniel Wärnmark är två av domarna, även Mathias Klasenius från Örebro är med som assisterande domare. Jonas säger i ett pressmeddelande från Svenska Fotbollförbundet att hans team känner sig privilegierade att få vara del av matchen. Matchen startar 21.00 och sänds på Viasat Sport eller Viaplay.
Sport Allt fler föreningar i Sigtuna kommun ansluter sig till det nya fritidskortet för barn och unga. Hittills är 33 föreningar med, tillsammans med kommunens kulturskola.
Handboll Jesper Östlund från Märsta är klar som ny assisterande förbundskapten för Sveriges damlandslag i handboll. Uppdraget sträcker sig fram till och med 2028.
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.