Foto: Arlanda Jets/Ville KorhonenFoto: Arlanda Jets/Ville Korhonen
Jets tillbaka som vinnare
Jets är tillbaka i seriespel och inledde med seger i premiären mot Umeå med hela 30-0.
Efter ett år utan herrlag gör Jets comeback i Division 1 Norra. Där möte man först Umeå som vann serien ifjol. – Vi har hittat rätt mix av spelare – unga och gamla, erfarna och nybörjare – som jobbar tillsammans och verkligen blivit ett lag under vintern och vårens träningar, säger sportchefen Fredrik Walther i mail till märsta.nu
Många var nyfikna på Jets nya lag och gick inte besvikna från Midgårdsvallen då slutresultatet skrevs till hela 30-0. – Offensivt höll vi oss till vår gameplan och etablerade springspelet tidigt, något som vi sedan kunde luta oss mot genom hela matchen. I defensiven spelade vi enligt våra assignment och lyckades skapa tryck på Umeås Quarterback vilket resulterade i ett antal interceptions. Jag vill lyfta fram laginsatsen framför individuella spelare, med en särskild eloge till våra linjemän som vinner kampen både offensivt och defensivt. I slutet av matchen drog vi på oss några onödiga bestraffningar emot oss så det finns arbete kvar även om jag är väldigt nöjd med vår insats, kommenterar Martin Hesselgren, Head Coach.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.