Jonas Eriksson från Sigtuna hade hoppats komma med till VM i sommar.Foto: Arkiv
Inget VM för Jonas Eriksson
Jonas Eriksson får se VM från tv-soffan i Sigtuna, bland de tio europeiska domare som får åka så är hans team inte med: - Ingenting är kommunicerat jag har inte fått veta något officiellt. På internet finns ett dokument med de av Fifa uttagna domarna. Vi var inte med på den listan. Vi har inte hört något av Fifa eller Uefa, säger Jonas till Radiosporten.
Sigtunadomaren Jonas Eriksson och förre märstabon Daniel Wärnmark har gjort två EM och ett VM. Men resan ser ut att stanna där, enligt Radiosporten så är Jonas och hans team inte uttagna till VM i Ryssland i sommar. En besvikelse för Jonas som för ca ett år sedan var en av de förhandsnominerade: – Vi tycker ju att vi tillhör de tio bästa domarteamen i Europa, säger han till Radiosporten
Inget officiellt besked 37 domare ska ha tagits ut och namnen publicerades på sajten Refereeing World. Jonas var inte ett av dessa. – Ingenting är kommunicerat jag har inte fått veta något officiellt. På internet finns ett dokument med de av Fifa uttagna domarna. Vi var inte med på den listan. Vi har inte hört något av Fifa eller Uefa. Naturligtvis är det negativt för oss. De har tagit ut 37 domare i ett första skede och vi är inte med på den listan. Så klart en jättebesvikelse och förvåning i lite form av frustration, men så är det när man spelar och dömer fotboll, sa Jonas till Radiosporten.
Men han tycker att hans team borde vara med: – Vi tycker ju att vi tillhör de tio bästa domarteamen i Europa sett till erfarenhet och rutin. Vi har dömt EM 2012, VM 2014 och EM 2016 där vi gjorde en semifinal och en semifinal i Europa League.
Sport Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.
Sport Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.
Sport Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
Sport Veteranen Rodrigo Gomez som för tio år sedan spelade i Division 1 med Vasalund och 2018 gjorde sin sista säsong i Division 3 är tillbaka i kommunen med Märsta IK. Han gjorde båda målen i segermatchen mot Rotebro.
Sport Det blev en händelserik och dramatisk match i Eriksdalshallen när Sevdah säkrade avancemang till landets högsta futsalliga efter en 3–2-seger mot Spårvägen.
Sport Ikväll väntar en spännande seriefinal i Rosershallen när Sevdah ställs mot Rågsved i kampen om seriesegern. Med avspark kl. 18.30 har Sevdah möjlighet att ta klivet upp i högsta futsalligan redan nu, om de tar hem segern.
Sport Sverige vände stort underläge i slutminuterna mot Tyskland inför ett fullsatt Hovet i Stockholm. Sigtunafostrade Melwin Pantzar svarade för 14 poäng i matchen.
Sport Märsta IK har nyligen introducerat ett initiativ med gåfotboll för personer över 60 år. Syftet satsningen är att erbjuda en aktivitet som främjar både fysisk hälsa och social interaktion bland äldre.
Sport Märsta IK fortsätter att kämpa i Division 3 Norra Svealand och förlorade återigen, denna gång mot Procyon, vilket innebär ett stort steg närmare nedflyttning till Division 4.
Sport Märsta IK tog säsongens andra seger och den första sedan premiären i april. Kevin tour gjorde 1-0 i 62:a minuten och Xavier Espinoza Contreras ökade på kort därpå.