Jonas Eriksson från Sigtuna hade hoppats komma med till VM i sommar.Foto: Arkiv

Inget VM för Jonas Eriksson

Jonas Eriksson får se VM från tv-soffan i Sigtuna, bland de tio europeiska domare som får åka så är hans team inte med: - Ingenting är kommunicerat jag har inte fått veta något officiellt. På internet finns ett dokument med de av Fifa uttagna domarna. Vi var inte med på den listan. Vi har inte hört något av Fifa eller Uefa, säger Jonas till Radiosporten.

Sigtunadomaren Jonas Eriksson och förre märstabon Daniel Wärnmark har gjort två EM och ett VM. Men resan ser ut att stanna där, enligt Radiosporten så är Jonas och hans team inte uttagna till VM i Ryssland i sommar. En besvikelse för Jonas som för ca ett år sedan var en av de förhandsnominerade:
– Vi tycker ju att vi tillhör de tio bästa domarteamen i Europa, säger han till Radiosporten

Inget officiellt besked
37 domare ska ha tagits ut och namnen publicerades på sajten Refereeing World. Jonas var inte ett av dessa.
– Ingenting är kommunicerat jag har inte fått veta något officiellt. På internet finns ett dokument med de av Fifa uttagna domarna. Vi var inte med på den listan. Vi har inte hört något av Fifa eller Uefa. Naturligtvis är det negativt för oss. De har tagit ut 37 domare i ett första skede och vi är inte med på den listan. Så klart en jättebesvikelse och förvåning i lite form av frustration, men så är det när man spelar och dömer fotboll, sa Jonas till Radiosporten.

Men han tycker att hans team borde vara med:
– Vi tycker ju att vi tillhör de tio bästa domarteamen i Europa sett till erfarenhet och rutin. Vi har dömt EM 2012, VM 2014 och EM 2016 där vi gjorde en semifinal och en semifinal i Europa League.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.