Simon Thor på startlinjen på 800 meterFoto: Insändarbild/IFK Märsta

IFK Märsta i Norge och Växjö

IFK Märsta har haft deltagare i Norge och i Växjö den gångna helgen

Simon Thor var i Norge för att tävla på deras mästerskap i mångkamp och vann P16-klassen på 4630 poäng. Tävlingen var en del av hans förberedelse för USM som ska avgöras de närmaste veckorna. Bland annat sprang han 800m på 2.17 och fick låna stavar av arrangören för stavhoppet som han klarade 3,90 i.

Vid inomhus-JSM i Växjö var Marcus Rostmark med och han kom tia i klassen M22 längdhopp. Hans samtliga tre hopp mätte över 6,5m och det längsta 6,66. Det krävdes dock 6,73m för att nå final. Marcus har två år kvar i klassen och når förhoppningsvis nån meter till för att få stå högst upp på pallen.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.