I natt kan William Karlsson utses till Årets gentleman i NHL. Men han har ännu inget nytt kontrakt i bagaget: - Jag vill stanna här, säger Karlsson till Las Vegas Review-Journal.
NHL håller sin årliga gala natten mot torsdag i Las Vegas. Märstasonen William Karlsson är på plats som en av de nominerade till Lady Byng Trophy som Årets gentleman. Samtidigt ska han göra klart med kontrakt med Vegas. På måndag måste parterna vara överens eller så får Vegas lämna in ansökan om förlikning i domstol. märsta.nu har tidigare rapporterat om att Vegas inte lär vilja ta fallet till domstol eftersom de då kan åka på att betala mer än vad de tänkt sig.
Lokala tidningen Las Vegas Review-Journal har tagit pulsen på Karlsson inför galan och förhandlingarna: – Jag njuter bara just nu och när det är dags för affärer så är det dags, säger han till tidningen.
Karlsson vill stanna i Vegas och han hoppas att Vegas vill samma sak: – Jag gillar att vara här i Vegas. Jag gillar organisationen och staden runt den. Det är här jag vill vara så vi får se vad som händer.
Förhandlingarna har inte börjat mellan Karlssons läger som representeras av agenten Michael Deutsch. Måndag 22.00 är sista tiden som klubbarna kan lämna in ansökan om att komma överens med sina spelare. Om en annan klubb vill ha Karlsson så får de erbjuda ett kontrakt som Vegas har rätt att matcha. Skulle Karlsson välja att nappa så måste den nya klubben kompensera Vegas med ett antal draftval.
Fotboll Rosersbergs IK tog en tung seger i toppmötet borta mot Almunge och kliver därmed upp som ny serieledare i division 5. Laget toppar tabellen på målskillnad tillsammans med Enköpings IS.
Fotboll Förre sigtunabon Martin Qvarnmans Möller tar över FC Rosengård i Damallsvenskan. Han kommer närmast från ett uppdrag som tränare för U23-landslaget.
Handboll Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Handboll Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
kampsport Märstasonen Oscar Evans, som tävlar för Knivsta Judoklubb, tog hem guldet i -60 kilosklassen för U16 när Crakow Judo Open avgjordes i Polen den gångna helgen.
Friidrott I helgen avgjordes Veteran-SM i friidrott på Göingevallen i Hässleholm. Tävlingen lockade 765 deltagare som tillsammans stod för över 2 000 starter – många i flera olika grenar.
Friidrott IFK Märstas Magnus Andervin stod som segrare i längdhoppet under årets Finnkamp, där veteraner deltog i utvalda grenar. I klassen M50 vann han på ett nytt personligt rekord, 6,06 meter.
Basket När Sveriges herrlandslag i basket samlas i Tammerfors inför EM-premiären mot Finland den 27 augusti finns Sigtunafostrade Melwin Pantzar med i truppen.
Friidrott Taim Jawhar från IFK Märsta kommer att tävla för Sverige i ungdomsfinnkampen i grenen 3 000 meter gång. Uttagningen sker i samband med att friidrottsklassikern Finnkampen firar 100 år.
Basket Melwin Pantzar, som till vardags representerar Bilbao, är uttagen till herrlandslagets träningsmatcher mot Polen och Portugal. Första matchen spelas redan på lördagen.
Friidrott Två aktiva från IFK Märsta fick äran att tävla för Sverige när Nordiska Juniorlandskampen avgjordes i Uppsala i helgen. Mästerskapet samlade U20-friidrottare från fem nordiska länder, och både Ludvig Fredman och Taim Jawhar stod för starka insatser i landslagsdressen.