I natt kan William Karlsson utses till Årets gentleman i NHL. Men han har ännu inget nytt kontrakt i bagaget: - Jag vill stanna här, säger Karlsson till Las Vegas Review-Journal.
NHL håller sin årliga gala natten mot torsdag i Las Vegas. Märstasonen William Karlsson är på plats som en av de nominerade till Lady Byng Trophy som Årets gentleman. Samtidigt ska han göra klart med kontrakt med Vegas. På måndag måste parterna vara överens eller så får Vegas lämna in ansökan om förlikning i domstol. märsta.nu har tidigare rapporterat om att Vegas inte lär vilja ta fallet till domstol eftersom de då kan åka på att betala mer än vad de tänkt sig.
Lokala tidningen Las Vegas Review-Journal har tagit pulsen på Karlsson inför galan och förhandlingarna: – Jag njuter bara just nu och när det är dags för affärer så är det dags, säger han till tidningen.
Karlsson vill stanna i Vegas och han hoppas att Vegas vill samma sak: – Jag gillar att vara här i Vegas. Jag gillar organisationen och staden runt den. Det är här jag vill vara så vi får se vad som händer.
Förhandlingarna har inte börjat mellan Karlssons läger som representeras av agenten Michael Deutsch. Måndag 22.00 är sista tiden som klubbarna kan lämna in ansökan om att komma överens med sina spelare. Om en annan klubb vill ha Karlsson så får de erbjuda ett kontrakt som Vegas har rätt att matcha. Skulle Karlsson välja att nappa så måste den nya klubben kompensera Vegas med ett antal draftval.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.