Foto: Magnus GranhagenFoto: Magnus GranhagenFoto: Magnus GranhagenFoto: Magnus GranhagenFoto: Magnus Granhagen
Seger efter fyra raka förluster
Efter fyra raka nederlag har Skånela vänt den negativa trenden i Allsvenskan och besegrade Lindesberg hemma med 31-26: - Mycket var bra, vi får till det i alla lagdelar, säger Jesper Östlund som fick axla rollen som huvudtränare i matchen.
Jimmy Karlsson kastade in handduken pga sjukdom och Jesper Östlund fick ta över som huvudtränare i matchen mot Lindesberg. Det blev en flygande start och 7-0 redan efter åtta minuter. Där kom matchen att avgöras då Lindesberg inte mäktade med att komma ikapp. I halvtid var det 17-11 och efter en tung start på andra så kom Lindesberg upp till 22-20 men därefter ryckte Skånela upp sig och satte två raka bollar.
Klar ledning i slutet Närmare än så kom inte gästerna, Skånela hade med 3-4 minuter kvar en ledning på 7-8 bollar men släppte ifrån sig på slutet. 31-26 får ses som ett bra resultat med tanke på de senaste veckornas spel. Av förklarliga skäl var Jesper Östlund nöjd med matchen och ville inte fokusera så mycket på saker som var mindre bra.
Plussar för alla lagdelar Östlund var nöjd med anfallsspelet fram för allt och att målvakten Alexander räddade bollar. Framåt hyllade han Fredrik Olsson som hjälpte till att styra upp det offensiva spelet i tränare Karlssons frånvaro: – Vi får till det i alla lagdelar, vi får till det i offensiven framförallt, vi har tio skott utifrån som går i mål. Nej jag är jättenöjd med försvar och anfall. Närmast väntar Rimbo efter ett uppehåll på två veckor: – Skönt vi får arbetsro, men man vet aldrig hur det går. Vi kan torska med tio eller vinna med tio.
Sport Skånela IF:s pojkar 14 är klara för nästa omgång i USM efter två segrar under helgen. Laget säkrade avancemanget redan på lördagen och går in i steg 3A som ett av de topprankade lagen.
Sport Skånela IF föll hemma mot Ystads IF HF i damernas Allsvenska möte den 29 november, där gästerna drog ifrån tidigt och vann med 35–28 efter 20–13 i paus.
Sport Trots en kraftigt decimerad trupp tog Skånela IF en viktig seger på bortaplan mot HK Drott Halmstad. Märstalaget vann med 34–29 efter en stabil och disciplinerat genomförd match.
Sport Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.
Sport Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.
Sport Skånela IF har beviljats projektstöd från Allmänna arvsfonden för satsningen Skånela Drive In. Projektet startar den 1 januari 2026 och pågår i tre år.
Sport Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.
Sport Skånela IF lanserar en ny satsning riktad till de allra yngsta barnen i kommunen. Den 21 september startar verksamheten Skoj med Boll, som vänder sig till barn födda 2022–2024.
Sport Jesper Östlund från Märsta tar över som ny förbundskapten för Kosovos herrlandslag i handboll. Östlund, som har en bakgrund både som spelare och tränare i Skånela, är numera tränare för Hallby i den svenska högstaligan – ett uppdrag han kommer att kombinera med sitt nya ansvar för Kosovos landslag.
Sport Skånelas herrlag deltar även i år i ATG Svenska Cupen. I gruppspelet har laget lottats in i grupp 8 tillsammans med IF Hallby HK, Täby Centrum HK och Alingsås HK. Därmed väntar kvalificerat motstånd från Handbollsligan, både hemma och borta.