Johan Gunnarsson. Foto: Rosersbergs IK

Gunnarsson ska frälsa Rosers

Efter ytterligare en förlust i ettan behövs ett smärre mirakel för att rädda kvar Rosersberg i serien. Kanske kan det bli Johan Gunnarsson som flyttar hem från Djurgården och blir spelklar till bortamatchen mot Borlänge på Lördag.

Rosersberg ser ut att vara så gott som i tvåan efter att Åkersberga vunnit med 9-7 i Rosershallen i lördags. Den matchen var i princip över efter nio minuter då Åkersberga ledde med 4-0. RIK kom tillbaka i tredje och lyckades göra 6-8 innan Åkersberga på nytt drog ifrån. Även om laget inte verkar ha större bekymmer att göra mål så väljer man att hämta hem Johan Gunnarsson från Djurgården. Gunnarsson har Arlanda IBK som moderklubb som samarbetar med Rosersberg. Gunnarsson var enligt RIK:s hemsida redan på väg till laget i somras men valde då Djurgården. Han blir spelklar på torsdag och kan vara med i bortamatchen mot Borlänge. Sju matcher återstår och RIK bör vinna samtliga för att ha chans att nå upp till Rasbo som idag har 22 poäng. Johan Gunnarsson ses som en superförstärkning enligt sportchefen Fredrik Raschke, han kan spela på flera positioner, har bra fart, bra skott och rätt mentalitet
– Johan är precis vad vi behöver, kommenterar Raschke på klubbens sajt.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening