Kevin Duvert och Simon ThorFoto: Insändarbild/IFK Märsta

Guld och silver på USM i Mångkamp

Simon Thor tog hem ett guld och Kevin Duvert ett silver då Mångkamps-SM gick i Gävle den gångna helgen.

IFK Märsta fortsätter leverera framgångsrika friidrottare på SM. Den gångna helgen gick USM i Gävle och där var Simon Thor (P15) och Kevin Duvert (P17) med. 15-åringarna tävlar i en åttakamp som ska avgöras på två dagar och 17-åringar en tiokamp. Simon Thor var överlägsen i sin klass och marginalen ner till tvåan stannade på drygt 1000 poäng enligt mail från IFK Märsta. Simon var överlägsen i stav och höjd samt satte nytt personbästa på 800 meter, poängsumman på 5307 var svenskt årsbästa och en förbättring av den förra med 500 poäng.

Kevin Duvert som dragits med en del skador fick till det i helgen med fina resultat i alla tio grenar, han noterade även personbästa i stav och 1000m. Hans poäng på 6254 var personbästa för honom och en förbättring med 480 poäng.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.