Den här anläggningen kan byggas i ArlandastadFoto: Illustration/Academy

Fotbollsförbundet kan få anläggning i Arlandastad

Svenska Fotbollförbundet kan få ett eget tränings- och utbildningscenter i Arlandastad. Man har inlett en förstudie som ska presenteras för förbundet i höst.

Ett nationellt utvecklings, tränings och utbildningscenter för Svenska Fotbollförbundet kan byggas i Arlandastad på Arlandastad Holdings ägor (mestadels öster om E4:an). Centret ska både innehålla inomhushall samt tre fullstora fotbollsplaner och en mindre träningsyta. Huvudarenan skulle ha plats för ca 2000-3000 åskådare dessutom.
– Det är en stor glädje för oss på Arlandastad att inleda denna förstudie och samarbete med Svenska Fotbollförbundet. Vi har den mark som behövs för projektet och vi är beredda att ställa upp med våra resurser för att möjliggöra projektet, säger Arlandastad Holdings VD Per Taube.

I september ska en förstudie presenteras där krav, behov och ekonomi ska presenteras. Arlandastad Holding ska under tiden även se över andra alternativ från utlandet.
– Svenska Fotbollförbundets ambition är att fortsätta utveckla svensk fotboll för att hålla absolut topp- och världsklass. Det kräver förutsättningar som mäter sig med de absolut bästa. Därför är ett nationellt träningscenter en viktig och central pusselbit, ett center som ska hålla högsta internationella standard, säger SvFF:s generalsekreterare Håkan Sjöstrand, kommenterar Håkan Sjöstrand, generalsekreterare i Svenska Fotbollförbundet.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.