Idrotten har inte hamnat i strålkastarljuset under valrörelsen men nu lovar Socialdemokraterna en inomhushall för fotboll vid valseger.
Sigtuna kommun har det gott ställt med hallar och planer för de flesta idrotter. Men något som saknas i Sigtuna är en inomhushall för fotboll. En sådan finns i bland annat grannkommunerna Bro, Väsby och Sollentuna. Blir det valseger för Socialdemokraterna så ska det dock byggas en hall för fotbollen. – Denna moderna fotbollshallen för föreningar och skola ska bidra till ökad rörelseglädje. Hållbarhetsperspektivet är bärande för hela konceptet. Socialt genom att lyfta fotbollshallen som en mötesplats som uppmuntrar till att fler blir aktiva, men även ekonomiskt och ekologiskt genom klimatsmarta energilösningar så som solceller, säger Marie Axelsson (S)
Sigtuna kommuns fotbollslag är i dagsläget hänvisade till Midgårdsvallens konstgräs vintertid något som innebär att en betydande del barn och unga inte kan utöva sin sport under några månader. Det råder även hallbrist och inomhusidrotter ska ha tider i hallarna före fotbollslagen. I Socialdemokraternas förslag finns en hall som rymmer en fullstor plan med måtten 110×70 meter. Man ska kunna skärma av den så att flera lag kan vara där samtidigt. – Den främsta målgruppen är barn och ungdomar inom idrottsrörelsen och skolor. Hallen ska utformas i dialog med föreningarna, aktiva, föräldrar och ledare, fortsätter Marie Axelsson (S)
Handboll Skånela IF drar igång ett nytt projekt där idrotten flyttas ut i bostadsområden i Sigtuna kommun. Satsningen, Skånela Drive In, pågår mellan 2026 och 2028 och finansieras av Allmänna arvsfonden.
Handboll En ny tränarduo är klar för damlaget inför kommande säsong. Skånela IF meddelar att Eric Mugrauer blir huvudtränare och att Fredrik “Chippen” Söderberg går in som assisterande tränare.
notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.
Ishockey Liam Valente från Märsta är klar för NHL-laget Buffalos farmarlag Rochester och ansluter direkt för att spela med laget i slutet av serien innan hans ettårskontrakt träder i kraft.
Innebandy Föreningen bildades 2019 när Rosersbergs IK:s innebandysektion gick ihop med Arlanda IBK. Sedan dess har flera spelare tagit steget vidare till SSL, samtidigt som verksamheten på hemmaplan växt.
Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.
kampsport Olivia Ghazal Jansson fortsätter att rada upp starka resultat. Under Sörmlandsträffen i judo i Oxelösund tog hon guld i klassen U18 -63 kg efter tre vinster.
Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.