Foto: FC Arlanda/Instagram

Klar derbyseger för Arlanda

FC Arlanda tog en klar derbyseger borta mot Enköpings SK på Enavallen.

Det var mållöst i paus mellan ESK-FC Arlanda på Enavallen. Dock fick hemmalaget en utvisning just före vilan och i andra kom utdelningen för tabellettan Arlanda. 1-0 satte Daniel Aramesh i 50:e minuten, 2-0 kom också via Aramesh bara några minuter därpå. Sen dröjde det till 69:e minuten innan Mykyta Khodakovski punkterade matchen med 3-0. ESK Joel Bernhardsson knorrade snyggt in en frispark från strax utanför strandområdet med drygt 10 minuter kvar. Dock så blev det inte mer spännande än så utan FC Arlandas Muktar Ahmed satte två mål sista fem minuterna och slutresultatet skrevs till 5-1. I tabellen leder nu FC Arlanda med fyra poäng då det återstår fyra matcher kvar att spela. Det luktar onekligen avancemang för märstalaget.

Mårtensson blir assisterande sportchef i Örebro Hockey

Ishockey Örebro Hockey förstärker sin sportsliga ledning och välkomnar Tony Mårtensson som ny assisterande sportchef. Mårtensson, ursprungligen från Märsta och boende i Sigtuna, har de senaste åren arbetat i Linköpings organisation som sportchef.

Kim Taekwondo med starka prestationer på Slovenia Open

kampsport I helgen deltog Kim Taekwondo i Slovenia Open G2 i Ljubljana med landslagsaktuella Izabella Källstrand och Nazaah Waliullah, samt Tea Karlberg som debuterade i ny viktklass. Tävlingen är G2-klassad, vilket innebär att det delas ut dubbla rankingpoäng jämfört med G1.

EXTRA

Anthony Nyberg matchhjälte för Karlskoga

Ishockey Märstasonen Anthony Nyberg fick en oväntad chans i Hockeyallsvenskan – och tog den. När han vaktade målet mot Modo på söndagen svarade han för 17 räddningar på 18 skott och hyllades efteråt som matchhjälte.

Jesper Wahlberg kan bli Årets cyklist

Cykel Jesper Wahlberg från Märsta BMX är en av de 13 nominerade till utmärkelsen Årets cyklist 2025. Nu öppnar omröstningen där allmänheten kan vara med och påverka vilka som prisas.

damallsvenskan

Skånela tog viktig seger mot Redbergslid

Handboll Skånela vann med 29–27 i damallsvenskan efter en jämn och svängig match i Vikingahallen. I och med segern lämnade laget platsen under strecket och kliver upp på negativ kvalplats med tre omgångar kvar att spela.