Foto: Insändarbild

Fler från Sigtuna Drill till SM

I samband med sista kvaltävlingen till SM nådde Linette Wennersten och Jenni Alm kvalgränsen för SM och får nu åka till Borås och göra upp med resten av Sverige-eliten.

Efter flera fina tävlingsresultat i vinter lyckades Linette Wennersten och Jenni Alm på nytt nå kvalgränsen till SM i samband med tävlingar i Trelleborg. SM går  i Borås 7-8 maj och där medverkar även märstabon Alexandra Lindskoog.

Brons för SMGK på Rikstvåan

notiser Sigtuna Märsta Gymnastikklubbs Svart2-trupp tog hem en bronsmedalj i Rikstvåan, öppen klass, vid en tävling i Gävle. I klassen deltog totalt 12 lag.

bildextra

Så blir nya handbollsarenan

Handboll Planerna på en ny arena vid Vikingafältet tar ett steg framåt. Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott gav klartecken till ärendet den 31 mars.