Skånela har på söndag dubbla matcher mot OV Helsingborg. Damerna möter klubbens dito hemma i Märsta medan herrarna beger sig till Helsingborg.
Omgång 4 i Allsvenskan Herr skickar Skånela till Helsingborg och match mot OV som man genom åren har sina duster mot. Denna gång anses OV vara för starkt i förhandssnacket och Skånela åker ner utan press: – Helsingborg är det mest välvuxna laget i den här serien och det kommer krävas att vi står upp i 60 minuter för att få med oss poängen hem, skriver assisterande tränare Jesper Östlund på klubbens hemsida
Jesper Östlund hade för övrigt en sejour i laget för sex år sedan tillsammans med Iris Ganibegovic. De senaste årens möten har varit tuffa och tajta, 2012 blåste man också helsingborgarna på en plats i Elitserien. Skånela hoppas få tillbaka Adam Sjöö efter skada och i veckan har man jobbat med aggressiviteten i försvarsspelet, enligt Jesper är man hungriga och stämningen i laget är fortsatt bra.
Även OVs:s damer en favorit För damernas del kommer OV:s damer till Vikingahallen för match i omgång 3. Skånela har en seger och en förlust efter nederlaget senast mot Skara. Även OV:s damer anses vara förhandsfavorit i serien. Kapten Therese Östlund tror på en tiff match men att man tror på sig själva och ska kämpa för varje sekund ute på banan. Senast lagen möttes var i kvalet till Elitserien 13/14 och då blev det segerfest efter matchen i Vikingahallen. Östlund varnar för Rebecka Nilsson, Stina Svensson och Elin Klitte.
Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.
Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.
kampsport I helgen deltog taekwondoutövarna Nazaah Waliullah, Izabella Källstrand och Tea Karlberg i världsrankingtävlingen Dracula Open i Bukarest, som har G1-status.
Ridning Caroline Darcourt från Rosersberg är en av nominerade i kategorin Årets prestation på Ryttargalan den 26 november. Galan hålls på Nalen i Stockholm och hyllar ridsportens höjdpunkter och hjältar.
Ishockey Efter att Wings tidigare i höst fått uppskov med hyresbetalningar till kommunen har flera medlemmar reagerat på höjda spelaravgifter i föreningen.
Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.
kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.
Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.