Foto: Jamshid Jamshidi

Derbyn i femman väntar

Serieförslagen från Upplands Fotbollförbund har kommit och där placeras Rosersberg och Sigtuna IF i Division 5 Södra. Arlanda får i fyran göra upp med sex lag från Uppsala.

Serieförslagen är ute på remiss inför Representantskapsmötet som slutgiltigt fastställer serierna 4:e december. FC Arlanda får slåss i fyran med sex lag från Uppsala, bland annat Uppsala-Kurd som ramlade ur trean. I övrigt var det ju tre lag från årets fyra som klev upp. Det är svårt att på rak arm hitta en klar seriefavorit eftersom topplagen försvann upp, om Uppsala-Kurd får till det så är de så klart en naturlig toppaspirant då de bara var mål från att hänga kvar i trean. Nykomlingarna från femman lär också ha en bra chans att blanda sig in i toppen.

I femman hamnar Rosersberg och Sigtuna i samma serie, man har där även med sig Knivsta som också spelade i Division 6S. Division 5S innehåller även Unik från fyran som med ett ungt lag valde att spela av säsongen i fyran och var nära att hålla sig kvar. Brottby får ses som favorit då man varit ett topp 3-4-lag de senaste säsongerna.

I Division 6S finns Märsta IK2 tillsammans med Håbo FF2, Vesta och Markim-Orkesta. FC Arlanda2 gick upp från åttan och får spela Division 7S tillsammans med Knivsta2 och Lagga-Långhundra.

RIK/MIK flyttades ner från trean av okänd anledning i skrivande stund. Laget får börja om fyran efter flertal säsongen i trean och även en enstaka i tvåan. Där får de möta andra klassiska lag som Håbo och Roslagsbro.

Fotnot: SV.FF:s serier har inte presenterats ännu därav är Märsta IK:s serieförslag i trean inte känt än.

Erik Koinberg vinnare i Slaget om Stockholm på Arlandastads GK

golf Juniorgolfen i Sigtuna kommun visade styrka förra veckan när deltävlingen i Slaget om Stockholm spelades på Arlandastads Golfklubb. Hemmaklubbens Erik Koinberg, som representerar Arlandastad GK, gick segrande ur elitklassen efter en imponerande avslutningsrunda på 5 under par.

Fina framgångar för Kim Taekwondo på Lomma Cup

kampsport Kim Taekwondo avslutade tävlingssäsongen starkt med sex medaljer vid årets upplaga av Lomma Cup. Klubben ställde upp med 13 deltagare, varav tio nybörjare och tre avancerade, i vad som blev sista tävlingen före sommaruppehållet.

division 4

Märsta IK kvar som jumbo efter förlust mot Bälinge

Fotboll Märsta IK fick se sig besegrade med 2–0 borta mot Bälinge i lördagens match. Hemmalaget tog ledningen redan i den 15:e minuten genom Hannes Andersson, som även fastställde slutresultatet med sitt andra mål i den 70:e minuten.

U23-landslaget tränade i Märsta inför landskamper

Fotboll Sveriges U23-landslag i fotboll gjorde ett stopp i Märsta under måndagen för ett träningspass på SATS innan avfärd från Arlanda. Träningen är en del av förberedelserna inför två kommande landskamper mot Spanien och Italien.

Idrottsinitiativet kommer till Skånela IF

Handboll Idrottsinitiativet, ett ideellt nätverk, vars syfte är att verka för att skapa bättre förutsättningar för idrotten i kommunerna, gör nu ett nedslag hos Skånela IF. Satsningen vill stärka föreningsidrottens roll i samhället, med särskilt fokus på områden där barn och unga har svårare att hitta in i föreningslivet. En av de som deltar i arbetet är Dan Sundblad, tidigare rektor på Arlandagymnasiet.

division 4

Håbo FF besegrade Märsta IK med 3–0

Fotboll Håbo FF tog en klar seger på hemmaplan när laget besegrade Märsta IK med 3–0. Matchen avgjordes redan i den första halvleken där hemmalaget gick upp till en tvåmålsledning, båda målen signerade Lucas Madsen.

Beslut om fotbollstält väntas på måndag

Fotboll Kommunstyrelsen väntas på måndag ta ställning till förslaget om att inleda en förstudie om att uppföra ett fotbollstält i Märsta. Syftet är att skapa bättre träningsmöjligheter under vinterhalvåret för föreningslivet, särskilt för barn- och ungdomsverksamhet.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening