Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Derbyförlust för Wings i Sollentuna

Wings lyckades inte följa upp skrällen i söndags nit Visby utan förlorade onsdagskvällens derby borta mot Sollentuna.

Det började bra och såg ut som att ”Bräckeffekten” skulle hålla i sig när Eddie Legleti satte ledningsmålet för Wings redan efter 3.09. I knappt sex minuter höll ledningen innan Sollentuna kvitterade. Resultatet stod sig perioden ut men tidigt i andra kom 2-1 för Sollentuna i numerärt överläge. Det var länge match i Sollentuna och först med 2.46 kvar kom 3-1 för hemmalaget. Kort därpå svarade målvakten Andreas Nordström för en spearing och fick fem minuter samt matchstraff för det hela. I PP kom sedan 4-1 i tom kasse då Tim Johansson-Bräck satsade på att plocka ut keepern William Wildsing. Wings får nu träna en vecka innan nästa match hemma mot Tierp i Pinbackshallen på onsdag 9:e december.

 

Sigtunarännet planeras till den 15 februari

Sport Planeringen pågår inför årets Sigtunarännet. Trots en vinter som hittills inte varit optimal för skridskoåkning ser arrangören just nu förutsättningar för att kunna genomföra loppet.

damallsvenskan

Skånela besegrade Tyresö

Handboll Skånela vann klart mot Tyresö med 33-25 på lördagen. Kinga Kozdra svarade för flest mål i märstalaget med sex mål

Skånela nia i panttoppen

Sport Flera föreningar i Sigtuna kommun placerar sig på årets så kallade Panttopp i Pantameras miljötävling Föreningskampen, där idrotts- och ideella föreningar samlar in pant för att stärka sina föreningskassor.

”Chippen” tillbaka i Skånela IF

Handboll Fredrik ”Chippen” Söderberg är klar för en roll i Skånela IF:s damorganisation. Uppdraget innebär att han går in som tränarstöd till både ledare och spelare under resterande del av säsongen.