Fredrik "Chippen" Söderberg tar över som huvudansvarig efter Dagge Lundin.Foto: Magnus Granhagen/Arkiv

”Chippen” tar över efter Dagge

Fredrik ”Chippen” Söderberg kommer att leda Skånelas damer i Allsvenskan. Och det är dessutom klart att han gör det utan Filippa Sarenbrant som skrivit på för Lugi.

Skånela degraderades efter kvalförlust mot Hellton för någon månad sedan. Dagge Lundin som var huvudtränare har tidigare meddelat att han lämnar sitt uppdrag. Nu står det klart att hans assisterande Fredrik ”Chippen” Söderberg tar över. Skånela skriver i ett pressmeddelande att det är ett naturligt steg att Fredrik tar över och att man tror mycket på honom.

Ska vända trenden
”Chippen” själv säger att det är ett lika naturligt steg att ta i hans tränarkarriär. Han får dock klara sig utan Filippa Sarenbrant som tidigare i veckan presenterades för Lugi. Trots det uppger ”Chippen” att det är en spännande tid då en negativ trend med förluster ska vändas och ett vinnande lag ska bygga upps igen:
– Jag ser med glädje fram emot att leda detta lag i Damallsvenskan till kommande säsong, säger ”Chippen”.

damallsvenskan

Seger även för damerna

Handboll Skånelas damlag tog sin första seger för säsongen genom en klar bortavinst mot HK Drott i Halmstad.

Planer på tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts

Fotboll I en skrivelse som Kommunstyrelseförvaltningen tagit fram föreslås att den påbörjade förstudien för en tälthall för fotboll i Midgårdsdalen avbryts. Beslutet grundar sig på flera praktiska och ekonomiska hinder som tidigt framkommit i processen.

hockeyettan

Wings nollades mot Borlänge

Ishockey Wings åkte på en tung förlust hemma mot Borlänge med 0–4 efter en match där gästerna visade sig vara det starkare laget.

Pantzar i VM-kvaltruppen

Basket Sigtunafostrade Melwin Pantzar är en av nyckelspelarna i det svenska herrlandslaget i basket, som nu laddar för nästa VM-kval. Pantzar, som till vardags spelar i spanska Bilbao, har hittills gjort 42 landskamper för Sverige.

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.