Viktor BergströmFoto: Magnus Granhagen

Backupmålvakterna förlänger med Skånela

Skånela är uppenbarligen nöjda med sina målvakter i år och har valt att förlänga med backuperna Viktor ”Sigge” Bergström samt Alex Holmberg.

Viktor Bergström har kommit in som back up åt Tobias Olsson vid flera gånger i år och emellanåt gjort det bra. Senast i söndags var han en bidragande orsak till att Skånela kunde knipa två poäng mot Önnered när Olsson inte fick grepp om bollarna. Nu meddelar Skånela att både Bersgtröm och tredjemålvakten Alex Holmberg får förnyade kontrakt som gäller över säsongen 2018. De båda kommer ur de egna leden:
– Vi är mycket glada att vi kvalitetssäkrat det på målvaktssidan i två säsonger framöver. Vi tror mycket på båda dessa herrar. Dom har en oerhörd storlek då de mäter två meter bägge två. De har en potential att gå hur långt som helst, kommenterar tränaren Jesper Östlund.

Inget klart med Olsson
Jesper Östlund säger till märsta.nu att inget är klart med Tobias Olssons framtid, han är dock inte signerad för kommande säsong:
– Väljer Tobbe att flytta tillbaka till Eskilstuna så går vi All-in på dessa 2. Båda två har visat att dom håller, hälsar Östlund.

Wings HC med på Tre Kronors nya matchtröja

Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.

Evans i Ungdomslandslaget i judo

kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.

Så gick det för Kim Taekwondo i landslaget

kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.

Framgångar för Kim Taekwondo i årets första tävling

kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening