Drill - Alexandra Lindskoog vann SM i Drill för tredje året i rad med sitt Team Bjuv.
SM gick i Stadium Arena i Norrköping och där medverkade Alexandra Lindskoog från Sigtuna Drill som är en del av laget Team Bjuv med SM-guld i bagaget både 2013 och 2014. I år var konkurrensen hårdare än vanligt från Staffanstorps team och även Kalmars. Efter första grundomgången på lördagen ledde Bjuv med tre poäng. Staffanstorp gick sedan ut på söndagen och fick noll tapp och bonuspoäng vilket satte press på de regerande svenska mästarna. Bjuv hanterade dock situationen och gick ut och gjorde en kanonbra omgång och stod som segrare, dessutom med poängrekordet 46.250. I och med segern får de även representera Sverige på EM i slovenska Maribor i början av juli.
Ishockey När Tre Kronor spelar träningslandskamper mot Finland den 17 och 18 april kommer laget att bära en ny typ av matchtröja – där klubbmärken från spelarnas moderföreningar utgör en del av de klassiska kronorna på bröstet. Bland de utvalda föreningarna finns Wings HC Arlanda.
Fotboll Märsta IK fick en smakstart på säsongen i division 4 när laget besegrade Heby med 1–0 hemma på Midgårdsvallen på söndagen. Segermålet kom strax före pausvilan, i den 44:e minuten, då Musa Rachow Yacob satte dit matchens enda mål.
kampsport Oscar Evans, hemmahörande i Märsta och aktiv inom Knivsta Judoklubb, har tagits ut till Svenska Judolandslagets utvecklingsgrupp för ungdomar under 18 år.
kampsport Den gångna helgen genomfördes Skopje Open G1 i Nordmakedonien, där tre svenska tävlande deltog för att samla medaljer och rankingpoäng. Tea Karlberg (-57 kg), Philip Rosenberg (-73 kg) och Nazaah Waliullah (-46 kg) representerade Sverige i turneringen.
Innebandy RA19:s herrjuniorer är klara för Juniorallsvenskans slutspel efter en nervkittlande kvalmatch mot Storvreta IBK i Ekillahallen på fredagskvällen.
Handboll Skånela avslutade sin sista hemmamatch i Handbollsligan på bästa sätt genom att besegra Alingsås med 26–25. Det blev en jämn och tät drabbning där hemmalaget avgjorde i slutminuterna.
kampsport Kim Taekwondo var på plats i Lund den 1 mars för årets första tävling. Laget, som bestod av både erfarna utövare och tre debutanter, lyckades ta hem två guld och tre brons. Klubben är nöjd med resultaten och ser fram emot kommande tävlingar.