Yosef Rahali svarade för sju målFoto: Magnus Granhagen
Fredrik OlssonFoto: Magnus Granhagen

Skånela upp på kvalplats efter seger mot rivalen

Skånela vände underläge i första till seger med 33-30: - Vi är dåliga i första men i andra klarar de inte av att stå emot oss, konstaterar Jesper Östlund, tränare.

I första hade Skånela problem med VästeråsIrsta. Tränaren Jesper Östlund tyckte att gästerna kom igenom för lätt i den första. Skånela hade ändå ledning i mitten av halvleken men efter 30 minuter så var det 18-15 till gästerna.
– Det är en dålig första, de kliver igenom vårt försvar, offensivt är det ok, i andra får vi press på dem och det är svårt för dem att stå emot när det klaffar, analyserar Jesper Östlund.

Kopplade grepp sista tio
I andra följs lagen åt i 20 minuter, sen går Skånela upp i ledning med tio minuter kvar och rycker åt sig 1-2 måls ledning resten av matchen. Slutresultatet skrivs till 33-30 till Skånela som därmed går upp på kvalplats. Yosef Rahali som hittat formen så här på slutet satte sju bollar i mål. Östlund konstaterade att Västerås frenetiska energi med spring på avkast och alla kontringar till slut sög musten ur dem:
– De orkar inte springa mer.

Målen
Rahali 7, Jurell 6, Olsson 5, Sjöö 5, Filén 2, Byström 2, Karlsson 2, Andersson, Björkman, Nielsen

EXTRA

Wings får uppskov med betalning till kommunen

Ishockey Wings HC får mer tid på sig att betala sina skulder till Sigtuna kommun. Kultur- och fritidsnämnden har beslutat att ge klubben ett års paus i avbetalningsplanen och skjuta upp årets hyresbetalning på 300 000 kronor till december 2025.

Fem medaljer i Malmö

kampsport Kim Taekwondo imponerade på nationell nivå. Under helgens deltävling av Svenska Cupen 2 i Malmö tog klubbens elitlag hem totalt fem medaljer – två guld, ett silver och två brons.

herrallsvenskan

Fjärde raka segern för Skånela

Handboll Skånela tog sin fjärde raka seger i allsvenskan efter att ha besegrat Varberg med 26–20 på lördagen. Märstalaget tog ledningen tidigt och höll den genom hela matchen.

hockeyettan

Wings vann hemma mot Surahammar

Ishockey Wings tog en säker seger mot Surahammar i onsdagens match i Hockeyettan. Slutresultatet skrevs till 4–1 efter en stark laginsats, där hemmalaget dominerade spelet från den andra perioden och framåt.

Skånela vidare i USM efter storsegrar

Handboll Skånelas damjuniorer tog sig vidare i USM efter helgens spel i Uppsala. Laget vann samtliga fyra matcher i grupp 15, mot Uppsala, Boden, Hellton och Tallen, och säkrade därmed en direktplats till steg 3.

herrallsvenskan

Skånela körde över Enköping i premiären

Handboll Skånela rivstartade säsongen i herrallsvenskan genom att besegra Enköping med klara siffror. Redan i paus stod det 21–13 i Vikingahallen, och till slut skrevs segersiffrorna till 36–23.