VMA-larmet gick

Vid 22-tiden gick VMA-larmet över bland annat Märsta och Sigtuna.

Flera läsare hörde av sig till redaktionen med anledning av att VMA-larmet (Hesa Fredrik) gick. I samband med det kraschade även märsta.nu som under en kort period noterade 1800 besök i minuten. Enligt bland annat Dagens Nyheter och Aftonbladet ska det röra sig om ett tekniskt fel. Krisinformation har via Twitter bekräftat att det rör sig om ett tekniskt fel. I samband med felet slogs även Polisen och Myndigheten för samhällskydd och beredskaps hemsidor ut. Larmet ska ha gått över hela Stockholms län. Det är inte första gången det går igång av misstag. Senast var dock 2015.

Billigare SL-resor för studenter i Sigtuna kommun

Politik Studenter i Märsta, Sigtuna och Rosersberg får billigare resor när SL lanserar en ny terminsbiljett hösten 2026. Den nya biljetten innebär att kostnaden per månad sänks från 650 till 400 kronor, en minskning med nästan 40 procent.

Märsta station rustas upp – del av nationell plan

Politik Trafikverket föreslår att Märsta station byggs om till ett modernt resecentrum inom ramen för den nationella transportplanen för 2026–2037. Satsningen innebär en upprustning av en av Sigtuna kommuns viktigaste knutpunkter för kollektivtrafiken.

Majoriteten av resenärer anser att det är fel att åka utan biljett

Nyheter En ny rapport från Kollektivtrafikbarometern visar att 93 procent av resenärerna tycker att det är fel att resa utan giltig biljett i kollektivtrafiken, inklusive SL. Trots det finns grupper som ibland väljer att inte betala, framför allt yngre personer, män, studenter och personer som reser dagligen i storstadsområden.