Foto: MMS-bild
Foto: MMS-bild
Foto: MMS-bild

Vattenläcka på Norrbacka – stora mängder vatten i området

En omfattande vattenläcka har drabbat Norrbacka under natten.

Under natten mot tisdag larmades SOS om en vattenläcka på Norrbackavägen. Larmet inkom strax efter midnatt och räddningstjänsten skickades till platsen.

Enligt bilder från platsen verkar det röra sig om en läckande vattenledning. Stora mängder vatten hade då redan runnit ut innan vattenjouren hann stänga av tillförseln.

Sigtuna vatten och avfall har kallats ut för att åtgärda felet och lokalisera den exakta skadan på ledningen. Vid 01-tiden pågick fortfarande arbetet med att begränsa spridningen av vattnet.

Det är ännu oklart hur länge vattnet kommer vara avstängt i området.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.