Foto: Genrebild/Daniel Iskander

Vattenbristen: Nu startas Märsta grundvattenverk

På grund av den höga vattenförbrukningen kommer Norrvatten att starta Märsta grundvattenverk.

Tidigare i veckan rapporterade märsta.nu om att Norrvatten har utmaningar i att leverera dricksvatten till sina kunder. Efterfrågan är hög och Norrvatten kan bara producera en viss mängd varje dag. Därför startades Märsta grundvattenverk igår 15 juni. Verket kommer att leverera vatten till Sigtuna och Knivsta kommuner. Norrvatten uppmanar privatpersoner och verksamheter att vara sparsamma med kranvattnet framöver för att verket ska hinna med att producera vatten så att det räcker till alla.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening