Se upp med vassa föremål på SjudargårdetFoto: Maps
Skador efter bad vid Sjudargården
Två personer ska ha skadat sig på ett vasst föremål som lagts ner i Sjudarårdsbadet: - Hoppa ej från långa bryggan…Pålar ligger i och är långa nog att landa på, skriver en sigtunabo via Twitter.
En flicka och en pojke fick besöka sjukhus efter ett nattdopp i Sjudargårdsbadet. Vid den långa bryggan hade någon enligt en sigtunabo lagt ner vassa pålar som man kan skära sig på. Omfattningen på skadorna är oklara men det ska inte vara något allvarligt utan bara omplåstring. Polisen misstänker inte brott i skrivande stund enligt Radio Uppland.
Kultur- och fritidsförvaltningens chef Anders Mebius berättar för märsta.nu att det är oklart vad som finns i vattnet. Dykare från dykarföreningen ska undersöka platsen mer utförligt under dagen. Det är inte farligt att bada på Sjudargårdsbadet utmed stranden men bryggan kommer att vara avstängd tills dess att vattnet utmed den är undersökt: – Skulle det visa sig att det är nått så kommer vi rensa runt bryggan. Misstänker vi brott så kontaktar vi polisen som får utreda. Vår medarbetare har bedömt att det är något föremål som orsakat skadan men att det går bra att bada från stranden. Vi tar detta på största allvar, det kan vara en cykel, bråte eller annat, just nu vet vi inte, säger Anders Mebius till märsta.nu
Blåljus En vinglig färd som börjar vid Häggvik på E4 slutar med att en man grips på Södergatan i Märsta. Föraren, en man i 45-årsåldern, misstänks för flera brott, däribland grov vårdslöshet i trafik och drograttfylleri.
Nyheter SMHI varnar för kraftiga vindbyar i samband med skurar under fredagskvällen den 2 maj. Varningen gäller bland annat Sigtuna kommun och övriga delar av östra Svealand.
Nyheter Antalet rapporterade fall av TBE minskade i Sverige under 2024, men i Sigtuna kommun ökade smittan. Det visar ny statistik från Folkhälsomyndigheten.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.