Foto: Daniel Iskander/Arkiv

Varning för blötsnö och halka

SMHi har utfärdat en Klass 1 varning med anledning av vädret natten mot måndag och måndag förmiddag.

Från natten mot måndag och måndag förmiddag kommer det in 5-10 cm blötsnö i Stockholms län, innan snön drar bort på måndag förmiddag kan det övergå i regn. Samtidigt som vägbanorna är kalla kan det då finnas risk för halka. Trafikverket skriver i sin hallprognos att det kommer vara snöhalka i östra Svealand, något som håller i sig ända fram till måndag morgon.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening