Här landar världens största passagerarplan på Arlanda
På måndagskvällen anlände Airbus A380 till Arlanda för flygningar med Norwegian som hyrt in det.
Mitt i Väsby skriver att Airbus A380 kommer att trafikera Arlanda under måndag och tisdag. Det går ner för landning vid 18-19-tiden på måndagen och lämnar för New York vid 22-tiden. Det kommer sedan tillbaka till Arlanda vid 16-tiden på tisdagen. – Våra långdistansflygningar trafikeras av Boeing 787 Dreamliner men ibland hyr vi in ersättningsflyg som då kan vara andra modeller, bland annat Airbus-modeller, säger Norwegians kommunikationschef Charlotte Holmberg Jacobsson till Mitt i Väsby.
Det är inte första gången A380 landar på Arlanda. För några år sedan visade Lufthansa upp modellen på Arlanda. Ibland händer det även att A380 kommer ner i akuta fall för att lämna av sjuka, som vid ett tillfälle för några vintrar sedan då Emirates tvingades ner för att lämna av en sjuk person. Airbus har dock slutat att tillverka planet på grund av dålig lönsamhet och dyra reservdelar.
Ung & Student Bristen på praktikplatser är en växande utmaning för flygteknikutbildningarna i Sverige – något som på sikt kan påverka kompetensförsörjningen vid bland annat Arlanda flygplats.
Politik Miljöpartiet de gröna har beslutat om sin valsedel till kommunfullmäktigevalet 2026 i Sigtuna kommun. Beslutet fattades av partiets medlemmar den 14 februari.
Politik Stockholms barn och ungdomar har lägst andel i landet som får tid hos barn- och ungdomspsykiatrin inom vårdgarantins gräns på 30 dagar. Det visar ny statistik från Sveriges Kommuner och Regioner.
Blåljus En man i 30-årsåldern omhändertogs sent på måndagskvällen efter att ha påträffats sovande i ett trapphus på Stockholmsvägen i Märsta. Han misstänks nu för flera brott.
Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.
Blåljus En personbil och en lastbil kolliderade på måndagsförmiddagen i korsningen Lindberghs gata/ Pionjärsvägen i Arlandastad. En person uppgav smärta i nacken.
Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.
Nyheter Ny statistik från Arbetsförmedlingen visar att arbetslösheten i Sigtuna kommun minskar. Under januari var 8,9 procent av arbetskraften inskrivna som arbetssökande, vilket är något lägre än för ett år sedan. Även i större delen av Stockholms län ses en nedgång.