Väringaskolan i Sigtuna satsar på att slå världsrekord i pärlplatta rapporterar P4 Uppland.
Det nuvarande rekordet i pärlplatta lyder 36 kvadratmeter. 1 618 000 pärlor ska dock ge rekordet till Väringaskolan, det rör sig om 36 kvm. Varje eftermiddag sitter barnen i olika klassrum där de lägger pärlplatta rapporterar P4 Uppland. – Det är en stor utmaning med all samordning som krävs i det här projektet. Hur vi ska samla alla plattor som är klara eller är halvfärdiga, säger Marjan Nourzad enligt Radio Uppland.
Gäller att vara noggrann De små pärlplattorna ska bilda en enda stor med ett motiv som föreställer förskolebarnen utanför Stadshuset. När pärlplattan står klar ska den vara 42 kvm och slå det gamla med 6 kvm. Det som kan gå fel är om någon lägger en pärla fel som kontrollanterna upptäcker. 1:a december kommer personal från Guiness rekordbok för att utföra kontrollen. Men det är inte bara för att hamna i boken som skolan ”pärlar” som man kallar det: – Det har skapats en otrolig ”vi-känsla” på skolan under det här arbetet. Barn, föräldrar, elever, kökspersonal och vaktmästare. Alla är med, fortsätter Marjan Nourzad.
Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.
Ung & Student Sultan Abu-Tayea, elev i årskurs ett på teknikprogrammet vid Svea gymnasium i Sollentuna, har tilldelats 50 000 kronor i investeringskapital för sin affärsidé DriveClean – en mobil biltvättstjänst där bilen rengörs med ånga direkt på plats hos kunden.
Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.
Politik Nyligen visade statistik att Sigtuna kommun har låg lärarbehörighet i skolorna. Nu föreslår Liberalerna drastiska åtgärder för att höja behörigheten.
Nyheter Polisen i region Stockholm har tillsammans med samtliga kommuner i Stockholms län, inklusive Sigtuna kommun, skickat ut årets trygghetsmätning till invånare mellan 16 och 85 år. Syftet är att undersöka hur trygga medborgarna känner sig och hur många som utsatts för brott.
Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.