Vaccineringsgraden ökar något bland kommuninvånarna
Efter besked om vaccinpass i delar av samhället har nu vaccineringsgraden uppgått till 75 procent i kommunen.
Ytterligare någon procent har nu vaccinerat sig i kommunen, totalt är det 75,2 procent eller 31 574 invånare. 68,4 procent har tagit andra dosen, vilket är 28 718 personer. Efter att regeringen deklarerat att vaccinpass införs har vaccingraden ökat en aning.
Bland åldersgrupperna har snart varannat 12-15-åring tagit en dos och 60 procent av alla 16-17-åringar. Vaccineringsgraden är lägre bland personer mellan 20-40 år i kommunen medan den är hög bland alla som är 50+. Åldersgruppen 40-49 har knappt åtta av tio vaccinerade med en dos.
Blåljus Lokalpolisområde Sollentuna/Upplands-Väsby/Sigtuna genomför under två dagar en riktad insats kopplad till Orange Day, med fokus på att uppmärksamma och motverka våld mot kvinnor och flickor.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.