Vaccinering i regionen kan starta i januari

Vaccinet kan nå Region Stockholm inom kort och prioritering är störst behov först enligt ett pressmeddelande.

De senaste dagarna har det rapporterats om att ett vaccin mot covid-19 kan nå Sverige inom kort. Region Stockholm som kommer ha ansvar för vaccineringen i länet gör sig redo. Principen är att när det finns ett vaccin så kommer personer med störst behov att erbjudas det först. Det gäller äldre, personer med underliggande sjukdomar samt vård- och omsorgspersonal. Ett godkänt vaccin kan vara i Sverige till januari.
– Vi måste vara ödmjuka inför att det kommer ta många månader innan alla har blivit erbjudna vaccin. Vägen dit kommer inte vara spikrak. Det kommer vara oerhört viktigt att fortsätta följa alla rekommendationer under lång tid framåt, säger Magnus Thyberg, ansvarig för samordningen av vaccinationen vid Hälso- och sjukvårdsförvaltningen, i ett pressmeddelande.

Det som händer nu är att man förbereder för att erbjuda vaccin till rätt grupper, det ska också vara smittsäkert att få ett vaccin samt att man måste lösa lagerhantering, distribution, förvaring, diverse hygienprodukter och liknande. Vaccinprocesser är dock inget nytt för regionen då man årligen förbereder och hanterar vaccin mot säsongsinfluensa och lunginflammation.

Men vaccineringen mot covid-19 kommer att vara speciell, detta på grund av det rörliga startdatumet, att vaccinet kan passa en grupp men inte en annan. Man planerar vaccinering för två doser dessutom. Tillgången kan bli ett annat problem likaså förvaringen. När vaccinet väl finns hos regionen kommer man kunna boka tid om man är en prioriterad grupp via regionens kanaler, 1177 och Alltid öppet.

Dags att nominera till Arkitekturpriset

Nyheter Nu kan invånare, företag och föreningar lämna in förslag till årets arkitekturpris i Sigtuna kommun. Priset delas ut för att uppmärksamma byggnader och platser som bidrar till en god livsmiljö och stimulerar samtalet om arkitektur.

Ungdomsarbetslösheten stiger i kommunen

Nyheter Efter mer än ett års nedgång stiger nu arbetslösheten bland unga i Sigtuna kommun. Enligt Arbetsförmedlingens färska statistik ökar både ungdoms- och totalarbetslösheten i kommunen.

Fler barn drabbade av vräkning i Sigtuna kommun

Nyheter Under årets första halvår berördes sex barn av vräkningar i Sigtuna kommun. Fyra ärenden registrerades hos Kronofogden, där sex barn var folkbokförda på de aktuella adresserna. Ytterligare två barn, som inte var skrivna där, påverkades också.

Fågeltornet vid Fysingen renoveras

Notiser Renoveringsarbetet av fågeltornet vid Fysingen har påbörjats. Tornets bottenplatta ska åtgärdas och efter avslutat arbete blir tornet åter tillgängligt för fågelskådning.

Risk för skyfall i kommunen

Notiser SMHI har utfärdat en gul varning för skyfallsliknande regn i både Stockholm och Uppsala län, vilket inkluderar Sigtuna kommun. Varningen gäller från onsdag kväll den 10 september klockan 17.00 fram till natten mot torsdag klockan 03.00.

Förslag om rondell vid infarten till Til/Svalängen

Notiser Ett medborgarförslag om att anlägga en cirkulationsplats där Märstavägen ansluter till väg 263 kommer att behandlas i kommunstyrelsen. Förslaget anses dock besvarat eftersom kommunen inte har rådighet över väg 263, som är Trafikverkets ansvar.