Polis sökte med hundar efter ledtrådar

Död kvinna identifierad

Den kvinna som hittade död i morse i Märsta ska ha haft brännskador enligt Aftonbladets uppgifter.

Det var vid 8-tiden som polis larmades till Märsta mellan Ekilla och Tingvala i skogen där en död person hade hittats. Ett stort område spärrades av för teknisk undersökning och polis sökte bland annat med helikopter efter kopplingar till mordet.

Polisen har gått ut med att det var allvarliga skador, enligt Aftonbladet rör det sig om en brännskadad kropp. Polisen har pratat med personer som rört sig i området och man har genomfört en ”digital dörrknackning” som innebär att man ringt till de boende i området och hört sig för om de har uppgifter att lämna.

Vid 18-tiden bekräftar polis att det rör sig om en kvinna och att kroppen nu identifierats. Även anhöriga har underrättats. Avspärrningarna har avslutats och den tekniska undersökningen av platsen klar. Ingen är frihetsberövad med anledning av mordet. Polisen uppmanar personer som vet något att höra av sig på 114 14.

Märsta Simsällskap satsar på simkunnighet bland skolbarn

Nyheter Den här veckan genomför Märsta Simsällskap (MSS) tillsammans med Sigtuna kommun en satsning på simkunnighet för elever i grundskolan. Under vecka 34 hålls schemalagda simpass på Midgårdsbadet och Sigtuna fritidscenter, ledda av siminstruktörer från MSS och kommunens simhallar.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening