Rikshem på SleipnergatanFoto: Rikshem

Unga fick sommarjobb hos Rikshem

Rikshem som har stort fastighetsbestånd i Sigtuna kommun har anställt 18 ungdomar för sommarjobb.

I hela landet har Rikshem gett ca 1000 ungdomar sommarjobb inom deras bestånd, 18 av dessa finna i Sigtuna kommun där Rikshem har ett större bestånd. Det rör sig om ungdomar mellan 16-19 år.
– För ungdomarna innebär sommarjobbet nya vänner och kontakter. Genom att öppna upp ansökan även för de som inte bor i våra områden gör vi det möjligt för ungdomar från olika områden att mötas. Att komma ut på arbetsmarknaden tidigt, lära sig samarbeta och träffa nya människor är en viktig del i utvecklingen och förberedelserna för arbetslivet, säger Petter Jurdell, Affärs- och hållbarhetsutvecklingschef på Rikshem.

Berusad man omhändertogs efter bråk på Arlanda

Blåljus En berusad man i 30-årsåldern omhändertogs av polis på Arlanda under fredagskvällen efter att ha knuffat en annan person. Händelsen inträffade strax före klockan 18 och ledde till ett larm om stökigt beteende på flygplatsen.

Risk för skyfall i på söndag

Notiser Under söndagen den 13 juli gäller en gul vädervarning för skyfall i Sigtuna kommun och övriga delar av norra Stockholms län. Varningen är utfärdad från midnatt till kl. 17 på eftermiddagen.

kyrkovalet

Kyrkovalet närmar sig – så kan du påverka

Politik Mellan den 8 och 21 september hålls kyrkovalet i Svenska kyrkan. Då får medlemmar över hela landet möjlighet att rösta om vilka som ska styra kyrkan under de kommande fyra åren – både lokalt och nationellt.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening