Skjutningen skedde i SteningeFoto: Jamshid Jamshidi/
Foto: Jamshid Jamshidi
Foto: Jamshid Jamshidi

Två skjutna i villaområde

Två personer har skadats efter en skjutning i Steninge under kvällen.

En stor polisinsats är kommenderad till Steninge där en skottlossning ägt rum. Enligt Åsa Wallentin på Polisens ledningscentral är två personer skadade, oklart hur allvarligt. Polis söker i området samt kring Valsta, Steninge allé och Steningehöjden efter misstänkta gärningsmän. Räkna även med att sökinsatsen omfattar stora delar av Märsta.

Enligt Expressen är de skjutna vakna och talbara, vittnen ska ha uppget för tidningen att en person ska ha skjutits i huvudet, en av de skjutna ska ha kollapsat på platsen. Larmet kom in till Polisen vid 20.45 sedan folk hört smällar. På plats hittades de skottskadade.

Aftonbladet rapporterar är personerna skjutna i armen respektive huvudet. De ska ha färdats i en bil när de blev skjutna. Bilen har öven påträffats med skotthål. Platsen är avspärrad för teknisk undersökning. Källor till Aftonbladet uppger att de skjutna männen blev uppringda av en person som ville träffas, vid mötesplatsen blev de sedan beskjutna.

Polisen meddelar att en förundersökning om försök till mord upprättats. Polisområdeschefen Emil Andersson uppmanar via twitter vittnen att kontakta Polisen på 114 14.

Artikeln uppdateras…

 

 

Nattpendeltåg till Märsta, Rosersberg och Arlanda från augusti 2026

Politik Resenärer i kommunen kan se fram emot fler pendeltågsavgångar nattetid. Från och med augusti 2026 inför Region Stockholm ett pilotprojekt med utökad nattpendeltågstrafik på sträckan Södertälje–Uppsala via Stockholm City. Satsningen omfattar bland annat Märsta, Rosersberg och Arlanda, och genomförs för att göra kollektivtrafiken mer tillgänglig dygnet runt.

EXTRA

Misshandel vid restaurang i Märsta

Blåljus Polis och ambulans larmades på lördagskvällen till en restaurang i Märsta efter en misstänkt misshandel. En person hade blivit slagen utanför restaurangen och uppgavs ha skador i huvudet.

Flygplan mot Arlanda larmade om rök i kabin

Blåljus Ett flygplan från Air France, på väg från Paris till Arlanda, aktiverade ett nödlarm på lördagskvällen efter en indikation om möjlig rökutveckling i kabinen. Händelsen inträffade när planet befann sig på hög höjd, cirka tre mil söder om Stockholm.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening