Två gripna i Arlandastad efter misshandel i Sigtuna
En person misshandlades i Sigtuna vid lunchtid och i den efterföljande sökningen kunde två misstänkta gripas.
Det var dramatiska scener i Arlandastad på väg 263 när polis grep två personer. Dessa ska ha varit inblandade i en misshandel i Sigtuna strax före klockan 12: – Polis lade ner dem på marken och det var flera poliser på plats, såg ut att vara en större insats, berättar ett vittne.
Uppgifterna om misshandeln i Sigtuna är just nu knapphändiga. Polisen uppger att en person misshandlat med någon form av tillhygge. Därefter ska två ha gripits på väg 263 vid påfarten till E4 mot Stockholm. En anmälan pm grov misshandel upprättades, målsägande är förd till sjukhus med okända skador.
Nyheter Den 14 december införs vintertidtabellen i SL-trafiken. Flera busslinjer i Sigtuna kommun får förändrade körvägar och utökade avgångar när den årliga tidtabellskorrigeringen träder i kraft.
Blåljus märsta.nu rapporterade tidigare i veckan om Vatsla är med i kartläggningen "Utsatta områden". Men Valstas status har ändrats från "riskområde" till "utsatt område"
Blåljus En flygplatsarbetare i 30-årsåldern fick på lördagsmorgonen en huvudskada efter att ha slagit i ett metallföremål under ett flygplan, enligt polisen.
Blåljus Ett SAS-plan som lyfte från Arlanda på fredagsmorgonen tvingades återvända kort efter start på grund av en spricka i cockpitrutan, enligt Expressen.
Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.
Nyheter Två män i 20-årsåldern åtalas för olaga frihetsberövande efter att en pojke i yngre tonåren förts in i en bil i samband med att han skulle kliva på en buss i Sigtuna.
Nyheter Valsta klassas som ett utsatt område i den nationella lägesbild som polisen presenterat för 2025. Samtidigt visar flera tidigare utsatta områden i Stockholms län en positiv utveckling.
Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.