Två gripna i Arlandastad efter misshandel i Sigtuna
En person misshandlades i Sigtuna vid lunchtid och i den efterföljande sökningen kunde två misstänkta gripas.
Det var dramatiska scener i Arlandastad på väg 263 när polis grep två personer. Dessa ska ha varit inblandade i en misshandel i Sigtuna strax före klockan 12: – Polis lade ner dem på marken och det var flera poliser på plats, såg ut att vara en större insats, berättar ett vittne.
Uppgifterna om misshandeln i Sigtuna är just nu knapphändiga. Polisen uppger att en person misshandlat med någon form av tillhygge. Därefter ska två ha gripits på väg 263 vid påfarten till E4 mot Stockholm. En anmälan pm grov misshandel upprättades, målsägande är förd till sjukhus med okända skador.
Notiser En brand bröt ut i ett pannrum i ett bostadshus i Wenngarn under natten mot onsdag. Ingen person skadades, men rök spreds till flera av lägenheterna.
Nyheter Sigtuna kommun placerar sig på plats 138 av landets 290 kommuner i årets Hjärtstartarindex. Trots att antalet registrerade hjärtstartare har ökat till 146 innebär det en försämring jämfört med tidigare år, enligt Hjärt-Lungfonden.
Nyheter En man döms till villkorlig dom och böter på 10 000 kronor efter att ha gått bakom säkerhetskontrollen på Arlanda – utan att vara i tjänst, rapporterar Expressen.
Nyheter VR Sverige har vunnit upphandlingen och tar över driften av Mälartåg från december 2026. Kontraktet gäller i åtta år med möjlighet till förlängning. Beslutet meddelades den 8 oktober och beställare är Mälardalstrafik, som ägs gemensamt av regionerna i Stockholm, Sörmland, Uppsala, Västmanland, Örebro län och Östergötland.
Politik Finansmarknadsminister Niklas Wykman (M) var i Märsta under onsdagen tillsammans med kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M). Fokus låg på bostadsfrågor, infrastruktur och den lokala utvecklingen i Sigtuna kommun.