Bilen kraschade in i en rondell Foto: Insändarbild

Två åtalas efter uppmärksammad fritagning

Två åtalas efter den uppmärksammade fritagningen i Märsta i februari.

Aftonbladet rapporterar att två personer åtalas för den uppmärksammade fritagningen i vintras. Det är två män som gripits i april respektive maj, en är 27 år och den andra 25 år.

Bakgrunden var att polis spårade upp en stulen Audi till Märsta, den kraschade i en rondell på Valstavägen. I samband med det greps de två männen, men ett gäng dök upp och skapade tumult så att de gripna kunde springa därifrån.

I bilen fanns två pistoler, ett automatvapen och mängder av ammunition enligt tidningen. Dessutom 262 000 kronor i kontanter. Automatvapnet användes vid en skjutning i Tensta i januari i år då en person utsattes för mordförsök. En av pistolerna har kopplats till en skjutning förra sommaren då flera personer sköt mot varandra, en kvinna träffades av en rikoschett i betet.

Ingen av de inblandade för tumultet har dock gripits. Det rör sig om 10-15 personer som polis på plats uppskattade till 16-20-års åldern. De uppträdde aggressivt men inte våldsamt.

Första maj uppmärksammades på Sätuna torg

Politik 1 maj arrangerade Socialdemokraterna i Sigtuna kommun ett Första maj-firande på Sätuna torg i Märsta. Samlingen inleddes klockan 10.30 vid Pergolan på Stationsgatan 2 och innehöll tal, musik och grillning.

Liberalerna vill se tandvård som en del av sjukvården

Politik Liberalerna i Stockholms län föreslår att tandvården fullt ut ska integreras i det svenska hälso- och sjukvårdssystemet. Förslaget antogs vid partiets förbundsårsmöte under helgen och syftar till att göra tandvården billigare och mer tillgänglig.

Nytt samarbete för att främja ungas läsning

Nyheter Sigtunastiftelsen och Handelsbanken Sigtuna inleder ett nytt samarbete för att stärka barn och ungas läsintresse. Med ett bidrag på 25 000 kronor per år under 2025 och 2026 ska Sigtunastiftelsens bibliotek kunna köpa in mer barn- och ungdomslitteratur.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening