Foto: Tullverket

Tullverket: Miljontals kronor i beslag och nära hundra fall av bidragsfusk

Tullverket genomförde under april en omfattande kontrolloperation på Arlanda flygplats för att bekämpa kriminell penningtvätt och smuggling av värdefulla tillgångar utanför EU.

Resultatet av operationen visade att över 4,5 miljoner kronor i kontanter och guld stoppades, och Kronofogden kunde utmäta över 1,6 miljoner kronor i skulder. Dessutom rapporterades 95 misstänkta fall av bidragsfusk till Försäkringskassan.

Johan Norrman, vikarierande generaltulldirektör på Tullverket, uttryckte sin tillfredsställelse över resultatet och betonade vikten av samverkan med andra myndigheter. Kontrolloperationen leddes av Tullverket men utfördes i samarbete med Kronofogdemyndigheten, Försäkringskassan och Polismyndigheten. Samarbetet möjliggjorde effektiva åtgärder mot misstänkt penningtvätt och bidragsfusk.

Norrman påpekade även behovet av lagstiftningsändringar för att ytterligare försvåra för kriminella att föra ut brottsvinster. Bland de föreslagna förändringarna finns en anmälningsskyldighet för stora kontantbelopp som förs ut till andra EU-länder, likt den som finns i Danmark.

Under den förstärkta operationen på Arlanda genomfördes 523 kontroller som resulterade i över 6,7 miljoner kronor till statskassan. 57 ärenden överlämnades till Kronofogdemyndigheten, medan polisen fick ta emot 16 penningtvättsärenden på totalt 4,5 miljoner kronor, inklusive guld till ett värde av 3,1 miljoner kronor. Tullverket rapporterade även tullförseelser för cirka en halv miljon kronor.

Det framgår också att förra året stoppade Tullverket kontanter och värdeföremål till ett värde av 9,7 miljoner kronor på Arlanda och 3,6 miljoner på Landvetter. Under de fyra första månaderna detta år uppgick summan till 6,2 miljoner på Arlanda och 0,7 miljoner på Landvetter. Totalt har över 19 miljoner kronor i kontanter och värdeföremål stoppats vid alla Sveriges gränsövergångar till länder utanför EU under årets fyra första månader.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkte mannen nekar till brott

Nyheter Rättegången om ett elva år gammalt dödsfall i Sigtuna har inletts. Den åtalade mannen nekar till brott, rapporterar Dagens Nyheter.

Mordet i fjärden

Rättegången inleds idag

Notiser Idag inleds rättegången mot den man som misstänks för mordet i Sigtunafjärden för elva år sedan.

Mycket stor brandrisk i kommunen

Notiser Det råder mycket stor risk för skogsbrand i Sigtuna kommun under fredagen. Varningen gäller från klockan 09 till 22 och omfattar stora delar av sydöstra Svealand.

Väsby kan stoppa kraftledning mot Odensala

Notiser Odensala kan påverkas av planerna på en ny kraftledningsgata mellan Oxundasjön och Överby. Upplands Väsby kommun har lämnat skarp kritik mot förslaget och vill i praktiken stoppa eller ändra dragningen.