Nyligen hölls ett Trygghetsseminarium som Moderaterna bjöd in tillFoto: Moderaterna
Trygghetsarbetet tillförs 590 000 kronor
Kommunen satsar ytterligare 590 000 kronor för att öka säkerheten och tryggheten.
Genom preventions, säkerhets- och trygghetsarbete ska kommunen öka säkerhet och trygghet. Sedan 2015 har flertalet satsningar på trygghet presenterats men effekten har inte varit märkbar, snarare tvärtom med flera fall av grov kriminalitet varje vecka.
Efter beslut i Kommunstyrelsen tillför man 590 000 kronor för att ta fram en strategi som presenteras under 2018. Det är fokus på förebyggande arbete som ska minska användning av alkohol, narkotika, dopning och tobak samt värdegrundsarbete för minskad våldsanvändning. I stadsbyggnadsfrågor ska kommunen bygga rätt så att samhället blir så säkert som möjligt.
Blåljus En brand i en personbil vid avfarten från E4 mot Arlanda skapade köer mot flygplatsen på onsdagsmorgonen. Vid 07.40 var bilen bärgad och samtliga körfält öppnades igen.
Notiser Det råder stor till mycket stor risk för gräsbrand i snöfria områden under onsdagen den 4 mars mellan klockan 11.00 och 19.00. Varningen omfattar östra Svealand, där Sigtuna kommun ingår.
Notiser SAS ställer in alla flyg till och från Israel och Libanon fram till den 16 mars på grund av konflikten i Mellanöstern. Fler än 4 000 svenskar är strandsatta i regionen.
Nyheter Lodjursjakten i länet stoppas tills vidare efter beslut den 27 februari. Därmed kan den licensjakt som Länsstyrelsen i Stockholms län beslutat om inte starta den 1 mars som planerat.
Nyheter Den man i 20-årsåldern som häktades förra veckan misstänkt för deltagande i terroristorganisation arbetade samtidigt inom kommunal verksamhet, uppger SVT Nyheter.
Blåljus En kvinna i 40-årsåldern har anhållits misstänkt för försök till grov misshandel efter en händelse i en lägenhet i Märsta natten mot torsdag, enligt unt.se.