Tre personer dumpade kemikalier i en skog på en gårdFoto: Jamshid Jamshidi/Genrebild
Tre gripna efter att ha dumpat kemikalier
Polis grep tre personer för miljöbrott sedan de setts dumpa vad man misstänker är kemikalier på en gård i Sigtuna.
En gårdägare såg i en övervakningskamera hur tre personer kom i en bil och sedan gick ut för att dumpa något som man misstänker är kemikalier i naturen. Gårdsägaren kontaktade polis som snabbt var på plats och kunde gripa de tre personerna. – Jag vet inte om det är uppenbart vad de slängt ut för kemikalier men annars kommer det utredas, de är även misstänkta för stöld, vad det grundar sig på vet jag inte, säger Anders Bryngelsson vid Polisens ledningcentral.
Nyheter Rosersberg blir en av de första platserna i landet där särskilda avdelningar för barn och unga inom Kriminalvården ska startas. Planen är att verksamheten ska vara i drift från den 1 juli 2026.
Nyheter Kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott har beslutat att sänka hastigheten på flera gator i Sigtuna stad från 50 till 40 kilometer i timmen. Omskyltning planeras till sommaren.
Nyheter Svenska kyrkan i Märsta har genomfört en beredskapsövning för att klara verksamheten även vid större kriser. Under två dagar i början av mars testades arbetet helt utan el och diesel.
Nyheter Planer på ett pilotprojekt med självkörande pendeltåg växer fram i Sigtuna kommun. Sträckan som pekas ut går mellan Märsta, Rosersberg, Sigtuna och Stockholm Arlanda Airport – ett av de mest trafikerade områdena i norra länet.