Foto: Transportstyrelsen

Trängselskatt ett skämt

märsta.nu:s avslöjande igår om att införa trängselskatt i Sigtuna var inget annat än ett aprilskämt som ni säkerligen förstod.

Sedan 2008 har märsta.nu haft en tradition av att skriva aprilskämt för kommuninvånarna. Vi har haft allt från ett Lusthus i Steninge till inglasad Stora gatan och att Heron City ska flytta till Vikingafältet. Gemensamt för alla är att de varit mycket uppskattade bland er läsare. Gårdagens skämt om att Sigtuna stad ska få trängselskatt var således inget annat än ett aprilskämt. Samtliga nämnda var medvetna om skämtets innehåll och ställde upp på artikeln. Under de 20 timmar som artikeln låg ute under 1:a april var det 2800 läsningar på den varav 2300 helt unika.

valet2026

Malm Kelfve tvåa på Moderaternas regionslista

Politik Anna Malm Kelfve finns med på Moderaternas lista till Region Stockholm för valkrets Nordväst. Hon är placerad på andra plats och är i dag ledamot i Trafikutskottet samt i regionfullmäktige. Även Mattias Askerson finns med på listan, på plats 7.

Fortsatt hög nivå av viltolyckor i Sigtuna

Nyheter Sigtuna kommun har haft en tydlig ökning av viltolyckor under hösten. Totalt har 110 olyckor rapporterats hittills, vilket är betydligt fler än genomsnittet för samma period de senaste tio åren, enligt Newsworthy.