Foto: Insändarbild

Trafikverket om olycksvägen: Vi gör vad vi ska

Trafikverket menar att väg 923 mellan Norrsunda-Skånela sköts enligt de föreskrifter som finns och bara ett par timmar före bussavåkningen hade vägen röjts och sandats: - Vi kommer att testa en ny metod med salt och sand, säger Ben Valskrå på Trafikverket till märsta.nu

Det kommer att ske dödsolyckor på väg 923 varnar boende i området kring Skånela och Åshusby. Tisdagens incident då en buss hamnade i diket var tredje gången på knappt två veckor. Ben Valskrå, projektledare på Trafikverket Underhåll, säger till märsta.nu att man är medvetna om incidenterna de senaste veckorna:
– Det är tragiskt det som har hänt, vi har också varit där vid flertal tillfället för att titta på vägen. I natt (natten mot tisdag, reds anm) snöröjde vi av vägen och vid cirka klockan 5 sandade vi vägen. Vad vi kan se så upprättade vi de krav som ställs på en klass 5 väg, säger han till märsta.nu
Får råda vinterväglag
Ben Valskrå uppger att vägen är klassad som 5 enligt Trafikverket, det innebär att det får råda vinterväglag på den:
– Vi klassar vägar efter antal fordon per dygn. Man måste upp till ett visst antal fordon per dygn för att klassa upp den. Sen kan man diskutera den typ av bussar på den här typ av väg, fortsätter Ben Valskrå.
Ska salta och sanda
Det är bussbolaget Arriva som avgör vilka bussar som ska trafikera vägen. Trafikverket har inget med den saken att göra poängterar Ben Valskrå. Några åtgärder som ska genomföras är att man framöver ska testa att både salta och sanda. Att endast salta går egentligen inte på vägen enligt Ben Valskrå:
– Vi får se om det blir bättre. Problemet med salt är att det kräver fler fordon för att saltet ska få önskad effekt, den här vägen har för få fordon för att salta.
Fotnot: Vid 14.30-tiden inkom Arriva med svar på märsta.nu:s frågor om olyckorna. Vi återkommer med en separat artikel om deras syn på saken under torsdagen.

Nyheter

Sport

Kultur & Nöje

Näringsliv

Debatt

Bostad

Kampsport

Förening