Trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) med Olov Holst (M) på Märsta station i samband med valet i höstasFoto: Insändarbild/Moderaterna

Trafikregionrådet vill sätta plankare i fängelse

Åtala notoriska plankare för bedrägeri och sätt dem i fängelse, det anser trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M): - Notoriska plankare borde få skaka galler, säger Tamsons till Svenska Dagbladet.

märsta.nu har tidigare rapporterat om att plankare kostar Region Stockholm hundratals miljoner kronor varje år, Region Stockholm har även satsat mer på att öka biljettkontrollerna. För att ännu bättre effekt anser trafikregionrådet Kristoffer Tamsons (M) att plankare borde sättas i fängelse för bedrägeri.
– Vi lyckades trycka tillbaka fusket med en femtedel från 2015 till 2016, men sedan har resultatet planat ut. Det är därför vi är redo för att ta nästa steg, säger Kristoffer Tamsons till Svenska Dagbladet.

De som tjuvåker borde dömas för bedrägligt beteende enligt Tamsons, ett brott som har sex månaders maxstraff. Han ska ta upp frågan med riksdag och regering enligt SVD:
– Det handlar om bedrägligt beteende. Jag menar att det måste betraktas som lika illa att stjäla från vårt gemensamma i kollektivtrafiken som att stjäla i matbutiken, säger Kristoffer Tamsons.

Extra

Yxkvinna söktes i Steningeområdet

Blåljus Polisen larmades efter uppgifter om en kvinna som ska ha gått med en yxa längs vägen mot Steningebadet. Trots sökinsats med patrull och helikopter anträffades ingen misstänkt.

Mordet i Sigtunafjärden

Misstänkt i mordutredning i Sigtuna omhäktad

Nyheter Attunda tingsrätt har beslutat att en 50-årig man ska vara kvar i häkte, misstänkt för mord på en kvinna som hittades död i Sigtunafjärden 2015. Åklagaren har fått förlängd tid att väcka åtal.

Klart: Sigtunarännet körs på söndag

Notiser På söndag den 15 februari arrangeras Sigtunarännet i Sigtuna stad. Loppet blir av och genomförs på isen med start klockan 10.00 vid Soldäcksbryggan längs strandpromenaden.

Så blir nya busstorget i Sigtuna

Nyheter Som märsta.nu kunde rapportera i helgen renoveras busstorget i år. Tidigare i veckan fattades beslut i Kommunstyrelsen: - Busstorget är en av de första platserna många möter när de kommer till Sigtuna stad. Därför är det viktigt att det upplevs som tryggt, tillgängligt och välkomnande, kommenterar kommunstyrelsens ordförande Mattias Askerson (M)