E4:an stängdes av i cirka en timme efter en olycka vid Stora Wäsby.
Kraftiga köer uppstod i båda riktningar på E4:an i höjd med Stora Wäsby efter en olycka. Olyckan inträffade i det norrgående körfältet men var köer hela vägen från Märsta mot Stockholm och från Väsby upp mot olycksplatsen. Trafiken mot Märsta/Arlanda leddes om via trafikplats Stora Väsby. Två personer uppges vara skadade, dels en ansiktsskada men en annan person klagar på smärta i bröstet. Vid 8.10-tiden var trafiken åter igång på E4N men framkomlighetsproblemen kvarstår, framför allt i riktning mot Stockholm.
Politik Liberalerna i Sigtuna – Lars Naur, Helen Kavanagh Berglund och Bo Danielsson – deltar under hela dagen på partiets landsmöte för att rösta, debattera och bevaka frågor som påverkar både partiet nationellt och utvecklingen i Sigtuna kommun.
Nyheter Enligt ett pressmeddelande från Riksdagens ombudsmän (JO) har Vård- och omsorgsnämnden vid flera tillfällen avslagit en ansökan om personlig assistans enligt LSS, trots att förvaltningsrätten upprepade gånger slagit fast att den enskilde hade rätt till insatsen och återförvisat ärendet för att bara pröva omfattningen av behovet.
Notiser Försvarsmaktens tjänstehund Terro, som försvann från övningsfältet i Rosersberg utanför Märsta på tisdagen vid 14-tiden, har nu hittats. Hunden lokaliserades under onsdagen i närområdet och kunde tas om hand av personal från Försvarsmakten.
Nyheter Uppdrag Gransknings program om Sigtuna kommun släpptes under onsdagsmorgonen. Programmet handlar om att konsultkostnader köpts in och att tjänstemän fått sluta. En konsekvens av ökade konsultkostnader ska ha blivit sänkt värme i lokaler.
Notiser Trygghetsvandringar genomförs regelbundet i Märsta centrum för att upptäcka brister i utemiljön och stärka tryggheten. Kommunen och fastighetsägare går tillsammans igenom områden där belysning, sikt och ordning behöver förbättras.