Korsningen i Steningehöjden och Ölsta utmed 263 kan få en rondell i framtidenFoto: Arkivbild/Daniel IskanderFörslaget enligt TrafikverketFoto: TrafikverketKorsningen idagFoto: Daniel Iskander
Trafikerad korsning kan få rondell
263:an i höjd med Steningehöjden och Ölsta kan få en rondell i framtiden. Förra veckan hölls ett samrådsmöte om saken.
263:an i höjd med Steningehöjden och Ölsta är mycket trafikerad vilket innebär att fordon som ska köra ut från både Steningehöjden och Ölsta ibland gör det små marginaler. Ett antal olyckor inträffar i korsningen varje år, ännu dock ingen med dödlig utgång. Trafikverket arbetar för att ta fram en rondell i korsningen för att öka trafiksäkerheten för in- och utfart från väg 263. Fram för allt är det vänstersväng vid rusningstrafik som är de största farorna. Den nya rondellen kan vara på plats inom sex år. Kommuninvånare kan fortfarande skicka synpunkter på förslaget som Trafikverket tagit fram till och med 25:e juni.
Nyheter Hastigheten i Sigtuna stad kan sänkas från 50 till 40 km/h på flera gator. Frågan tas upp i kommunstyrelsens samhällsbyggnadsutskott den 31 mars.
Notiser Sigtuna kommun nådde inte hela vägen fram när Sveriges Arkitekter delade ut priset Landmärket för årets bästa utemiljö. Projektet Hamnplan i Sigtuna var nominerat, men priset gick till Framnäs strandpark i Lidköping.
Notiser Sigtuna kommun ökar arbetet med skyddsjakt för att minska problemen med vildsvin. Insatserna sker bland annat i området kring Eneby och längs väg 263, där skador och risker i trafiken pekas ut som särskilt stora.
Politik Företrädare för Liberalerna har varit på plats vid förvaret och mottagnings- och återvändandecentret i Arlandastad. Med under dagen fanns även riksdagsledamoten och migrationspolitiske talespersonen Patrik Karlson.
Politik Liberalerna i Sigtuna kommun har fortsatt stöd för partiledningen och partiledare Simona Mohamsson efter den nya linjen gentemot Sverigedemokraterna som presenterades förra veckan.